VLADIMÍR POÓR

2
2923
Zdroj foto: časopis Zem a vek

Mgr. Vladimír Poór sa narodil 3. 6. 1957. Kedysi obyčajný čašník, dnes bohatý a vplyvný podnikateľ, ktorého firmy získavajú aj štedré štátne zákazky.

Po úvodných podnikateľských pokusoch v období dožívania „komunizmu“ jeho hviezda naplno zažiarila až v 90. rokoch. Darilo sa mu v podnikaní počas jeho členstva v strane Vladimíra Mečiara HZDS, v ktorej svojho času pôsobil aj ako predseda krajského predstavenstva v Trnave. Počas privatizácie sa dostal k vplyvu vo viacerých podnikoch.

Asi najznámejší z podnikov je vďaka kauze s predajom Nafta Gbely. Táto spoločnosť bola napriek trhovej hodnote 3 miliardy korún predaná za 500 miliónov. Poór v Nafte vlastnil podiel cez spoločnosť Druhá obchodná, a. s., prostredníctvom ďalšej svojej spoločnosti – Arad, a. s. V Nafte Gbely spolu s ním pôsobil napr. aj poslanec strany SMER a bývalý minister Ľubomír Vážny. Obaja sa stretli aj v štruktúrach spoločnosti Biotika, a. s. V spoločnosti Arad zasa spolu s Poórom spolupracoval súčasný minister obrany z radov strany SMER Martin Glváč. Pre podozrenie z tunelovania Nafty bolo voči Poórovi začaté aj trestné stíhanie, avšak prokuratúra ho zastavila ešte pred rozhodnutím súdu s odôvodnením „skutok nie je trestným činom“.

Aj ďalšia firma, v ktorej Poór figuruje, bola spomínaná prokuratúrou. Tentoraz zahraničnou. Ide o firmu ŽOS Trnava, ktorá napr. v roku 2008 získala od slovenských štátnych železníc dve zákazky v objeme viac ako 2 miliardy korún (ministrom dopravy, pôšt a telekomunikácií bol v tom čase Ľ. Vážny). V roku 2012 totiž na nádraží v talianskom Brixene došlo k vykoľajeniu nákladného vlaku rakúskych železníc. Prokurátor zriadil špeciálnu komisiu, ktorá prešetruje príčinu nehody. Na muške vyšetrovacej komisie sú predovšetkým nápravy nákladných vagónov, ktorých údržbu robila práve ŽOS Trnava. Taliansko po nehode až do odstránenia nedostatkov de facto zakázalo dvom tisíckam vagónov rakúskej spoločnosti prekročiť ich hranice. Náklady na opravu sa počítajú v miliónoch eur. Vladimír Poór podľa oficiálnych údajov figuruje, resp. figuroval v štruktúrach množstva ďalších firiem ako Slovakofarma, a. s., Hlohovec, Izomat, a. s., Nová Baňa, S. L. Pharma Holding, AG Banka, a. s., FC Spartak, a. s., Poltár Crystal & Steel, a. s., atď.

Jeho meno je v súvislosti s jeho aktivitami spájané aj s takými osobami ako Ivan Gašparovič, Jozef Majský, Jozef Svoboda (zastrelený v roku 2004), Juraj Kamarás… Podľa medializovaných informácií figuroval aj vo viacerých neúspešných mediálnych projektoch ako napríklad Televízia VTV či týždenník Live! a naposledy sa objavila informácia, že práve on stojí v pozadí žiadosti o odňatie licencie Rádia Viva.

„Dá sa povedať, že mám viac peňazí ako stredná vrstva.

Článok bol publikovaný v časopise Zem a Vek – August 2013

JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

2 Comments
najstaršie
najnovšie najpopulárnejšie
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
Erik

Nauč sa gramatiku chlape a potom mudruj, hneď prvá veta hrúbka a o ostatnom nebudem ani písať.. Hlupáčik s gramatikou negramotného a posudzuješ život iného..