Thomas Henry Nicholson sa narodil 3. októbra 1966 v anglickom Suffolku. Je to novinár kanadskej a britskej štátnej prísluš- nosti pôsobiaci na Slovensku.
Prvýkrát prišiel na Slovensko v roku 1992 ako mladý absolvent kanadskej vysokej školy, údajne vyučovať angličtinu. Potom sa nakrátko vrátil do Kanady, no v roku 1995 bol už opäť na Slovensku. Zhodou okolností na začiatku toho istého roka štvorica Američanov – Richard Lewis, Daniel Stoll, Rick Zednik a Eric Koomen zakladala spoločnosť The Rock, s. r. o., vydavateľa novín v anglickom jazyku The Slovak Spectator. V týchto novinách pôsobil Nicholson od roku 1998 na pozícii šéfredaktora, a keď sa v roku 2001 spoločnosť The Rock, s. r. o., stala dcérskou spoločnosťou vydavateľstva Petit Press, a. s., ocitol sa spolu s Alexejom Fulmekom už aj vo funkcii konateľa vydavateľstva.
Súbežne so šéfredaktorskou prácou v novinách pomáhal s vydávaním kníh Ištitútu pre verejné otázky, ktorému editoval viacero publikácií vydávaných v angličtine, napr. od Grigorija Mesežnikova či Zory Bútorovej.
Neskôr pracoval aj pre denník SME, Trend, doučoval angličtinu Ernesta Valka. Avšak jeho najvýraznejšie zviditeľnenie prišlo v súvislosti s protestmi Gorila v roku 2012. Ich príbeh sa odvíjal od údajného spisu SIS, ktorý sa Nicholson podľa vlastných slov snažil neúspešne zverejniť už skôr prostredníctvom SME, Trendu i .týždňa. Aliancia Fair-play v čase najväčšej medializácie tohto spisu a počas vrcholiacich protestov s odôvodnením, že „Slovensko potrebuje dôveryhodného, informačne podkutého strážneho psa tohto veľ- kého prípadu s dobrými zdrojmi“, zorganizovala verejnú výzvu, vďaka ktorej v priebehu niekoľ- kých mesiacov pribudlo na účte Nicholsona vyše 20-tisíc eur na podporu jeho činnosti.
O niekoľko dní po vyhlásení výzvy polícia s dodatočným odobrením vtedajšieho ministra Daniela Lipšica doslova „rozmlátila“ aj poslednú skupinu bežných ľudí protestujúcich proti korupcii, kauza postupom času mediálne vyšumela a najhmatateľnejším výsledkom zostali desiatky tisíc predaných výtlačkov Nicholsonovej knihy Gorila.
Najnovšie sa po založení občianskeho združenia Pod povrchom v rámci projektu Slovenský maratón s podporou Nadácie otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation zúčastňuje na besedách so študentmi stredných škôl po celom Slovensku s cieľom „prebúdzať záujem mladých ľudí o veci verejné“.
A pomedzi to napr. spolu s Danielom Lipšicom a Grigorijom Mesežnikovom podporili svojou účasťou aj projekt Levočské fórum (na tému Čistota v politike – je to iba ilúzia?), ktoré nadväzuje na aktivity Stálej konferencie občianskeho in- štitútu, či spolu so Zuzanou Wienk a Danielom Lipšicom, čoby „slovenskými expertmi v oblasti boja za čistotu verejného života“, neobišli ani Prvý protikorupčný festival odporúčaný NOS – OSF.
„Napríklad, keď som medzi Slovákmi, s ktorými si rozumiem, ľuďmi z Aliancie Fair-play, Inštitútu pre verejné otázky alebo aj zo SME, cítim sa dobre.“
Článok bol publikovaný v časopise Zem a Vek – Jún 2014