MIKULÁŠ DZURINDA

8
597
Zdroj foto: časopis Zem a vek

Ing. Mikuláš Dzurinda, CSc., sa narodil 4. februára 1955 v Spišskom Štvrtku. Je to bývalý dvojnásobný premiér SR, s jeho vládami sa spája viacero káuz.

Ešte ako „mladý, pochabý“ študent básňou Pomník vďaky oslavoval Víťazný február, avšak rok 1989 zmenil jeho ďalšie smerovanie.

Krátko po „víťaznom novembri“ sa spolu s Ivanom Čarnogurským, Konštantínom Viktorínom, Ivanom Šimkom, Jánom Čarnogurským a mnohými ďalšími zaradil medzi zakladajúcich členov Kresťansko-demokratického hnutia. V roku 1992 zasa spolu s Ivanom Miklošom, Jánom Langošom, Františkom Šebejom, Gabrielom Palackom a šiestimi ďalšími osobami založil mimovládnu neziskovú organizáciu M.E.S.A. 10 – Makroekonomické a sociálne analýzy. Think-thank, ktorý slúžil aj na ovplyvňovanie verejnej mienky, bol síce označovaný za nezávislý, avšak medzi jeho finančnými podporovateľmi ste mohli nájsť rozličných notoricky známych donorov od Open Society Fund až po German Marshall Fund.

Dzurinda sa stal jednou z hlavných postáv protimečiarovskej kampane, po Mečiarovej porážke v roku 1998 zasadol do kresla predsedu vlády SR a Slovensko vrátil na „správnu“ koľaj. V roku 1999 spolu s celou vládou podporil bombardovanie Juhoslávie a neskôr pomohol Slovensku začleniť sa do štruktúr NATO či EÚ. Svoj parlamentný prejav, v ktorom obhajoval rozhodnutie o podpore bombardovania, ukončil slovami: „Chcem využiť túto príležitosť aj na to, aby som vám všetkým zaželal milostiplné, radostné veľkonočné sviatky, čas skutočného pokoja, a pevne verím, že ľudia dobrej vôle na celom svete a aj my sami budeme počas týchto veľkonočných sviatkov myslieť na trpiacich v konflikte, o ktorom je dnes reč.“ Hoci priamo podporil operáciu, ktorá mala za následok tisícky zabitých a zranených Srbov, paradoxne to nebránilo, aby sa v roku 2012 stal poradcom podpredsedníčky srbskej vlády pre európsku integráciu.

Ďalší paradox: V rozhovore pre Púchovské noviny mu otázka o účasti jeho dlhoročného politického partnera Ivana Mikloša na zasadnutí skupiny Bilderberg pripadala neskutočne smiešna a charakterizoval ju ako science-fi ction. Alebo tvrdil, že nevie nič o Európskej rade pre zahraničné vzťahy (ECFR). No v skutočnosti jeho meno figuruje na oficiálnom zozname členov tohto nadnárodného think-thanku popri Georgeovi Sorosovi či Karlovi Schwarzenbergovi. Dokonca niekoľko mesiacov po spomínanom rozhovore bol na oficiálnej stránke ECFR zverejnený aj jeho blog s názvom What’s next for Kosovo? Dzurinda je aj prezidentom Centra pre európske štúdie, čo je nadnárodný think-thank Európskej ľudovej strany. Kvôli nenaplneným ambíciám pred dvomi mesiacmi spolu s Ivanom Miklošom opustili SDKÚ-DS, stranu, ktorú v roku 2000 zakladali.

„ECFR? Bože, čo je to ECFR? To je orgán čoho? Nič mi to nehovorí. Netuším o čom hovoríte…“

Článok bol publikovaný v časopise Zem a Vek – August 2014

JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

8 Comments
najstaršie
najnovšie najpopulárnejšie
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
Anton Selecký

„Krátko po „víťaznom novembri“ sa spolu s Ivanom Čarnogurským, Konštantínom Viktorínom, Ivanom Šimkom, Jánom Čarnogurským a m n o h ý m i ďalšími“

Prosím vás, čo je toto za informácia? Nepoznáte základné veci a píšete o nich? Viete kto zakladal KDH?

Ján Čarnogurský, Ivan Čarnogurský, Hana Ponická, Anton Selecký, Konštantín Viktorín, Ivan HOffmann, a Miroslav Tahy…

Títo sú na vyzývateľskej listine. Žiadni MNOHÍ ĎAĽŠÍ, vážení!

Aspoň si to poriadne pozrite!!! Máte to kde kade na nete. Kde tu máte Mikuláša Dzurindu?

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/151058-zakladatelia-kdh-obvinili-stranu-z-amaterizmu/

Anton Selecký

Viete, ak si dnes nebudete overovať veci, a dáte na to, čo kto o sebe tvrdí, tak je to bieda. Každý si dnes tvrdí čo chce, Banáš – agent ŠTB „Lotos“ tvrdí, že bol disidentom, Martin Šimečka vraj bol medzi „vedúcimi osobnosťami Novembra“ (mimochodom to skôr jeho otec Milan) a podobne. Hlavne ža si nikto nič nepamätá, tak takéto veci každý „zbaští“. Skrátka kde-kto si dnes vymýšľa. Dzurinda bol pán NIKTO. Keby nie jeho zakomplexovanej slávybažnosti, ktorú mu pomohli realizovať v KDH, tak dodnes je výpravcom na železnici.

Anton Selecký

Pri zakladaní existoval nejaký postup, normálny byrokratický. Tak ako sa založí združenie, že traja (minimálne) požiadajú o registráciu, potom títo zvolia širšie predsedníctvo, tí zase komisie atď, takže strana nevzniká tak, že sa 10 000 ľudí zíde na štadióne a tam v nejakéj eufórii „založia stranu“. Mne ide o to, že to je divné, keď sa povedzme tisíc ľudí prihlási, že „zakladali stranu“, a drzo vystupujú s týmito „faktami“ a píšu o tom vo svojich memoároch, ktoré nikto nekontroluje. A pritom si v nejakom šore prišli podať prihlášku s číslom 925. A to sa deje často, a aj v iných… Zobraziť viac >>

Anton Selecký

Len ešte maličkosť: Tu sa píše, že citát: Ešte ako „mladý, pochabý“ študent básňou Pomník vďaky oslavoval Víťazný február, avšak rok 1989 zmenil jeho ďalšie smerovanie.“ No je mimoriadne zaujímavé, že do roku 1989 mal „iné smerovanie“ a a vzápätí sa stal spoluzakladateľom hnutia ľudí, ktorí desaťročia mali „smerovanie“ odporcov režimu. To teda nemá absolútne žiadnu logiku. Alebo sa tomu sproste hovorí „prevrátenie kabáta“.

Anton Selecký

Anton Selecký „Krátko po „víťaznom novembri“ sa spolu s Ivanom Čarnogurským, Konštantínom Viktorínom, Ivanom Šimkom, Jánom Čarnogurským a m n o h ý m i ďalšími“ Prosím vás, čo je toto za informácia? Nepoznáte základné veci a píšete o nich? Viete kto zakladal KDH? Ján Čarnogurský, Ivan Čarnogurský, Hana Ponická, Anton Selecký, Konštantín Viktorín, Ivan HOffmann, a Miroslav Tahy… Títo sú na vyzývateľskej listine. Žiadni MNOHÍ ĎAĽŠÍ, vážení! Aspoň si to poriadne pozrite!!! Máte to kde kade na nete. Kde tu máte Mikuláša Dzurindu? „Krátko po „víťaznom novembri“ sa spolu s Ivanom Čarnogurským, Konštantínom Viktorínom, Ivanom Šimkom, Jánom Čarnogurským a… Zobraziť viac >>