DANIEL LIPŠIC

1
595
Zdroj foto: časopis Zem a vek

JUDr. Daniel Lipšic sa narodil 8. júla 1973 v lekárskej rodine v Bratislave. Je to slovenský právnik a politik.

Od svojich 18 až do 23 rokov predsedal organizácii Občiansko-demokratická mládež, ktorej cieľom je „prispieť k zmene režimu v našej krajine a vychovať novú elitu“. Vo vedení tejto organizácie sa vystriedali aj ďalšie esá ako Ivan Mikloš či Richard Rybníček. Organizácia funguje z dotácií a grantov. Napríklad vďaka spolupráci s National Democratic Institute (NDI) a Hanns Seidel Stiftung zorganizovala seminár „NATO pre mladých a mladí pre NATO“, spojený s oslavou 10. výročia ODM, pričom seminár svojimi vystúpeniami obohatil napríklad Jozef Pivarči, Ivo Samson, František Šebej a ďalší.

Počas vysokoškolského štúdia sa zúčastnil nielen študijných pobytov na právnickej škole Univerzity v Minneapolise a v Centre práva Univerzity v Georgetowne, Washington, D. C., v USA, ale v roku 1993 aj 6. celoslovenského Snemu Kresťanskodemokratického hnutia.

O päť rokov ho už KDH nominovalo na funkciu vedúceho úradu Ministerstva spravodlivosti SR, pričom približne v polovici funkčného obdobia sa stal aj členom KDH.

Po ďalších rokoch v politike a na viacerých pozíciách v štátnej správe sa dostal až na miesto ministra vnútra SR. A práve počas jeho ministrovania polícia 9. 3. 2012, deň pred parlamentnými voľbami, agresívne zasiahla proti ľuďom, ktorí vyjadrovali svoj nesúhlas s korupčnými praktikami v politike, aké boli opisované v údajnom spise SIS s názvom „Gorila“. Počas zásahu polícia dokonca do demonštrantov strieľala aj špeciálne hromadné strely zo zariadení Flash-Ball a použila aj zásahové výbušky. Lipšic sa snažil ospravedlniť brutalitu zásahu najskôr zavádzajúcim vyjadrením o hádzaní tehál a dlažobných kociek do policajtov, a neskôr upresnenou verziou: „Ja som videl aj dlažobné kocky aj kamene, ktoré lietali. Pred zásahom. Na videu.“ Avšak Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave neskôr priznalo: „Kvalita záznamu nie je dostatočná na vykonanie jednoznačnej identifikácie predmetov, že ide o kamene a dlažobné kocky.“ Pár mesiacov po takto poznačených voľbách spolu s Janou Žitňanskou založili vlastnú stranu Nová Väčšina (NOVA), ktorá už od začiatku nemá problém s financovaním. Jej masívna reklama sa objavuje prakticky všade, od internetu počnúc, bilbordmi končiac. So stranou sú prepojení aj ďalší bývalí predsedovia ODM. Finančne ju podporuje Miroslav Lopata a predsedom frakcie je Milan Krajniak. Členom strany je už aj jeden z organizátorov vyššie spomínaných protestov Gorila, Peter Pčolinský. Jeho brat Vladimír počas protestov v období Lipšicovho ministrovania pôsobil ako generálny riaditeľ Kancelárie Ministerstva vnútra.

Tento rok bol Lipšic aj na Ukrajine podporiť ukrajinských demonštrantov, pričom sa osobne stretol aj s opozičným lídrom Vitalijom Kličkom. Masívne loboval aj za podporu tohto času už zvoleného prezidenta Kisku, a to nielen mediálnymi vyjadreniami, ale napr. aj nenápadnou platenou predvolebnou reklamou na sociálnych sieťach. Svoju predstavu o Kiskovi ako prezidentovi vyslovil už v roku 2012.

„Keď v novembri ‘89 bolo treba poraziť komunistov a priblížiť krajinu k vyspelému Západu, spojili sa všetci, ktorí stáli na opačnej strane barikády. A výsledok stál za to… Dnes by tým cieľom malo byť vytiahnuť Slovensko z morálneho a z ekonomického bahna.“

Článok bol publikovaný v časopise Zem a Vek – Máj 2014

JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

1 Comment
najstaršie
najnovšie najpopulárnejšie
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
citatel

Slabý, sú to také všeobecné veci. Uvítal by som keby si sa zameral viac na jeho ranný život: školy, školenia. Tam niekde vzniklo agentove názorové napojenie na Západ (USA, Britániu) a následný podpis spolupráce.