PETER ZAJAC

0
504
Zdroj foto: časopis Zem a vek

Prof. PhDr. Peter Zajac, DrSc., sa narodil 3. februára 1946 v Bratislave. Pôvodne literárny vedec, neskôr politik. Narodil sa do rodiny poznačenej vojnou, pretože jeho starý otec zahynul v Osvienčime. A hoci nevyrastal práve v antikomunistickej rodine (napr. jeho otec Rudolf bol niekoľko rokov po vojne redaktorom denníka Pravda, ktorá bola v rokoch 1948 až 1989 tlačovým orgánom Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska a informovala najmä v línii komunistickej ideológie) a za socializmu úspešne vyštudoval na Filozofickej fakulte UK v Bratislave slovenčinu a nemčinu a neskôr získal aj titul kandidát vied, patril medzi lídrov novembra 1989. Počas nežnej revolúcie bol jedným zo spoluzakladateľov Verejnosti proti násiliu (VPN). A kým sa na tribúnach za túto organizáciu objavoval predovšetkým Milan Kňažko s Petrom Budajom, Peter Zajac sa spolu s Martinom Bútorom podieľal hlavne na príprave Vyhlásení VPN a programových textov. V roku 1991 už nielen s ním, ale aj s Fedorom Gálom, Petrom Tatárom, Miroslavom Kusým či Františkom Mikloškom zakladal Nadáciu Milana Šimečku, ktorej fungovanie je zabezpečené najmä zo zdrojov zahraničných donorov pôsobiacich na Slovensku. V nej bol v určitom období taktiež členom správnej rady. V čestnej rade tejto nadácie boli zasa napríklad aj knieža Karel Schwarzenberg, Ján Langoš či Ján Čarnogurský. Zajacovou ďalšou politickou zástavkou bola Demokratická strana, z ktorej v roku 2001 spolu s Petrom Tatárom, Františkom Šebejom a Petrom Osuským vystúpili a založili si vlastnú stranu s názvom Občianska konzervatívna strana. V nej je spolu s Fedorom Gálom dodnes čestným predsedom. S Fedorom Gálom majú svoje stĺpčeky aj v časopise .týždeň, na ich základe vznikla aj spoločná kniha Dvadsaťpäť 2014 >< 1989, ktorá mala krst na tohtoročnom festivale Pohoda. Šéfredaktorom .týždňa je Štefan Hríb a spolumajiteľom vydavateľstva, ktoré časopis vydáva, bol svojho času brat Petra Zajaca Rudolf. Ten odkúpil svoj podiel od Ladislava Reháka a Martina Lengyela a neskôr ho predal advokátovi Hedvigy Malinovej Romanovi Kvasnicovi. Od vzniku .týždňa je jeho kmeňovým fotografom aj jeden zo synov Petra Zajaca – Matúš, ktorý je zároveň aj fotografom Národnej rady Slovenskej republiky.

Od septembra 2001 je Peter Zajac aj predsedom správnej rady, a zároveň prezidentom Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika. Táto nezisková mimovládna organizácia pripravila množstvo projektov, napríklad Spoločne do NATO a EÚ, Ekonomické dopady vstupu Slovenska do Európskej únie či Do NATO so zdvihnutou hlavou a otvorenými očami. Na fi nančnej podpore jej projektov sa podieľala Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation, US AID, Freedom House a množstvo ďalších „zaujímavých“ donorov.

Áno, však to je hrozné niekoho bombardovať, je to ťažké, človek sa proti tomu búri, ale niekedy proste treba urobiť takýto krok, treba zastaviť násilie násilím, aby nevzniklo väčšie násilie.“

Článok bol publikovaný v časopise Zem a Vek – Október 2014

JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

0 Comments
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre