ŠTEFAN HRÍB

0
565
Zdroj foto: časopis Zem a vek

Štefan Hríb sa narodil 9. 1. 1965 v Bratislave. Na mediálnom poli začal pôsobiť až po revolúcii. Najskôr ako korešpondent Lidových novín a neskôr ako redaktor a komentátor rádia Slobodná Európa. Slobodná Európa je rozhlasová organizácia založená Kongresom USA. A práve USA sú krajina ním často idealizovaná. Napríklad v roku 2010 pri svojom zamyslení sa nad vojnou v Iraku vyslovil myšlienku, že „USA sú najsilnejšia krajina sveta. Majú najmocnejšiu armádu, najvyspelejšiu ekonomiku, ale aj potrebný pocit zodpovednosti za chod sveta… Je šťastím pre svet, že Amerika je takáto“.

Niekoľko rokov pôsobil na pozícii šéfredaktora týždenníka Domino Fórum, kde boli jeho predchodcami Peter Schutz aj Martin M. Šimečka. Po odchode z tohto týždenníka založil vlastný týždenník .týždeň. Okrem toho, že do novej redakcie za ním z predchádzajúceho pôsobiska prešla takmer celá redakcia Domina, za zmienku stoja hlavne osoby stojace v jeho pozadí. Pri vzniku boli hlavnými akcionármi akciovej spoločnosti vydávajúcej časopis Vladimír Čečetka a Ladislav Rehák a v dozornej rade (aj keď nie ako akcionár) sedel aj Fedor Gál. Rehák, ktorý bol spolu s Ernestom Valkom v roku 2006 pre podozrenie z vydierania zatknutý (prokuratúra neskôr stíhanie zastavila) a vďaka synovi sa pozná aj s údajným bosom mafiánskej skupiny Jurajom Ondrejčákom, prezývaným Piťo, svoj podiel po nezhodách s Hríbom v roku 2007 predal Rudolfovi Zajacovi. Ten ho v roku 2011 predal Romanovi Kvasnicovi. Kvasnica v minulosti pracoval ako prokurátor dozorujúci nad viacerými politickými kauzami, a ako advokát zastupoval Fond národného majetku napr. v kauze VSŽ, privatizácie Piešťanských kúpeľov, bol zainteresovaný aj pri prípade Duckého zmeniek. Týždenník .týždeň každoročne získava množstvo ocenení v Novinárskej cene, ktorú organizuje Sorosova Nadácia otvorenej spoločnosti (Open society foundation), pričom slovné spojenie najoceňovanejší slovenský týždenník používali v roku 2008 v reklamnej kampani. Len pre zaujímavosť, OSF finančne podporovala aj Stálu konferenciu občianskeho inštitútu, medzi ktorej spolupracovníkov patril aj Hríb. A práve medzi zakladateľmi tejto inštitúcie bolo množstvo jemu blízkych osôb. Pri jej zrode v roku 1993 stáli Čečetka, Zajac, Valko, Šebej a ďalší.

Štefan Hríb už niekoľko rokov moderuje televíznu diskusnú reláciu, ktorá viackrát zmenila meno (Pod lampou, Lampa, Večer pod lampu) aj televíziu (RTVS, JOJ plus), ale jej podstata zostáva nezmenená. Či už vďaka jeho vyjadreniam (napr. v relácii pri príležitosti výročia teroristických útokov z 11. 9. všetky otázky divákov na hostí, týkajúce sa nezrovnalostí v oficiálnej správe o udalosti, zhrnul do jednej všeobecnej otázky – „Kde sa toto berie?“) alebo vyjadreniam jemu blízkych pozvaných hostí (napr. Šebej: „Najrozšírenejšia konšpiračná teória je antisemitizmus“, „Útok na Afganistan bol oprávnený“ a podobne) pomáha ľuďom mať ten „správny“ názor. Otvorene vyjadruje aj sympatie k politikom Občianskej konzervatívnej strany (čestní predsedovia sú Fedor Gál a Peter Zajac).

„Ja tvrdím, napriek tomu, že je to dnes už úplne nepopulárne, že by sa malo ísť znova do tej vojny.“ (Hríbova tohtoročná úvaha o oprávnenosti útoku na Irak bez mandátu OSN.)

Článok bol publikovaný v časopise Zem a Vek – Október 2013

JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

0 Comments
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre