PREVÁDZKOVATEĽOVI SME.SK NECHUTÍ VLASTNÁ MEDICÍNA

0
2136

Mazanie účtov, blokovanie diskusií, cenzurovanie jednotlivých diskusných príspevkov. V nejednom prípade nepochopiteľne a bez vysvetlenia. Mnohých z vás určite ihneď napadne slovenská vlajková  loď takéhoto prístupu, portál sme.sk, prevádzkovaný vydavateľstvom Petit Press.

Avšak čo čert nechcel, tak približne pred mesiacom prišiel na psa mráz a sociálna sieť Facebook dala tomuto vydavateľstvu ochutnať jeho vlastnej medicíny. Facebook zablokoval Viaceré facebookové stránky médií patriacich pod vydavateľstvo Petit Press a tie sa následne stali pre verejnosť nedostupné.

Sme.sk neváhalo a prakticky ihneď sa začalo verejne sťažovať prostredníctvom svojho článku „Facebook začal blokovať stránky SME. Po najnovšom videu Gorduliča o Bašternákovi“. Svojim čitateľom sa posťažovali, ako im Facebook zablokoval stránky „bez akéhokoľvek vysvetlenia“ a ako im neprišlo „žiadne upozornenie o porušení akýchkoľvek stanov“. Samozrejme do článku spôsobom im vlastným dokonca vsunuli aj Kotlebu či Kaliňáka.

Prvý článok obsahovo samotný Facebook ešte príliš neriešil. Zainteresované osoby asi predpokladali, že toto „nedorozumenie“ sa expresne vyrieši. No čo už raz spomínaný čert nechcel, vydavateľstvo Petit Press ochutnáva svoju vlastnú medicínu blokovania dlhšie ako sa predpokladalo. Už to pravdepodobne začína pociťovať aj jeho kasička a preto vychádza ďalší článok s názvom „Facebook – nespoľahlivý priateľ médií, ktoré môže zo dňa na deň zlikvidovať“.

Tento druhý článok na sme.sk začína slovami „Facebook v júni z nepochopiteľných a doteraz nevysvetlených dôvodov zablokoval viaceré facebookove stránky vydavateľstva Petit Press“.

Ja si nemôžem pomôcť, ale niečo mi to veľmi pripomína. Žeby opäť raz došlo na staré známe „S akými zbraňami zaobchádzaš, takými schádzaš“?

V článku samozrejme opäť nechýba štažovanie sa verejnosti ako neobťažovali „čitateľov súťažami, vulgárnym, klamlivým či kradnutým obsahom“ a aj napriek tomu sa im stala takáto krivda. A nájdete tam aj pomerne vtipnú pasáž.  Pri vete „Chceme, aby ste stále vlastnou hlavou rozhodovali o tom, čo vás zaujíma, navštevovaním našich stránok a robením vlastných rozhodnutí, čo si prečítate“ som sa musel schuti zasmiať a pri tvrdení „bezdôvodné zrušenie našich facebookových stránok bol a doteraz je šokom, ktorý pozorne sleduje celý trh“ som sa už doslova rehotal.

Pri pohľade do diskusií k obom článkom nájdete nemalé množstvo komentárov, v ktorých ich ľudia vôbec neľutujú. Naopak, prajú im, nech si pekne vychutnajú to, čo robia aj oni samotní.

A mňa v tejto súvislosti napadla aj iná spojitosť. Nie je tomu dávno, čo osoby blízke vydavateľstvu Petit Press rozbehli projekt konspiratori.sk, ktorého primárnym cieľom je podľa mňa boj o peniaze (vydavateľstvo Petit Press sa prostredníctvom neho snaží od príjmov z Google reklám odstaviť iné firmy, aby si zabezpečilo väčší podiel). A tak ako oni znížili touto svojou aktivitou príjmy iným, tak Facebook teraz znížil príjmy im. Lebo verím tomu, že po zablokovaní stránok na Facebooku im klesla návštevnosť na ich stránkach a tým pádom aj príjmy.

A to je podľa mňa aj jeden z hlavných dôvodov, prečo to tak horlivo verejne riešia.

JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

0 Comments
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre