MARTIN BÚTORA

0
320
Zdroj foto: časopis Zem a vek

Doc. PhDr. Martin Bútora sa narodil 7. 10. 1944 v Bratislave. Koncom 60. rokov začínal ako redaktor vo viacerých časopisoch. V časopise Echo, v ktorom bol šéfredaktorom Peter Zeman, okrem neho publikovali aj Michal Horský, Martin Porubjak, Milota Havránková, František Letovanec, Ivan Popovič, Milan Zemko, Peter Gregor či Oľga Keltošová. V rokoch 1971 – 1977 pracoval ako dokumentarista vo Výskumnom ústave práce, a keďže bol bojovníkom proti komunistickému režimu, následne až do roku 1988 pôsobil „iba“ ako sociológ a terapeut v protialkoholickej poradni. Jeho čas prišiel s nežnou revolúciou.

V roku 1989 zakladal spolu s pánmi ako Milan Kňažko, Ján Budaj, Fedor Gál, Peter Zajac alebo Jozef Kučerák hnutie VPN. V tom istom roku sa dostal do služieb prezidenta ČSFR Václava Havla ako jeho poradca a riaditeľ sekcie pre ľudské práva.

V roku 1991 založil s Petrom Zajacom, Františkom Mikloškom, Petrom Tatárom, Jurajom Flamikom, Miroslavom Kusým a Fedorom Gálom Nadáciu Milana Šimečku. Tá vďaka pomoci sponzorov (Open society foundation, Židovská náboženská obec, Conference on Jewish Material Claims Against Germany, Inc. atď.) funguje dodnes. Zaoberá sa hlavne holokaustom a rómskou problematikou.

Zároveň v tom istom roku jeho manželka Zora zakladá spolu s Ivanom Dianiškom, Máriom Dobrovodským, Pavlom Fričom, Oľgou Gyárfášovou, Tatianou Rosovou a Mariánom Timorackým Centrum pre sociálnu analýzu – CSA. Táto s. r. o. takisto funguje dodnes už pod pozmeneným názvom Focus; médiá často prezentujú jej prieskumy verejnej mienky. V agentúre Focus fungoval Martin Bútora ako spoločník od roku 1994 do roku 1998.

Po niekoľkoročnej práci predovšetkým vysokoškolského pedagóga v roku 1997 založil so Zorou Bútorovou, Františkom Šebejom, Grigorijom Mesežnikovom, Petrom Hunčíkom, Oľgou Gyárfášovou, Vladimírom Krivým a Ivanom Miklošom neziskovú organizáciu IVO (Inštitút pre verejné otázky). Medzi jej sponzormi môžete nájsť Svetovú banku, Open society foundation, Friedrich Ebert Stiftung, Európsku komisiu, NATO – Public Diplomacy Division…

Vyjadreniami v médiách, vydávaním knižných publikácií, organizáciou seminárov a mnohými ďalšími činnosťami sa IVO snaží „smerovať“ obyvateľov Slovenska. Rok po tom, ako sa voličom podarilo vo voľbách odstaviť Mečiara, Mikloš so Šebejom sa dostávajú do parlamentu a Martin Bútora odišiel do USA na miesto veľvyslanca SR. Jeho hlavnou úlohou bolo získať podporu pre vstup SR do NATO, a taktiež rozvíjať vzájomné vzťahy v politickej, ekonomickej a kultúrnej oblasti medzi oboma krajinami. V prvom prípade bol úspešný a v druhom ešte viac, nakoľko rok po návrate sa jeho podpis objavil pod listom od PNAC. Len pre vysvetlenie: PNAC (Projekt pre nové americké storočie) je think-thank postavený na myšlienke, že americká vodcovská úloha je dobrá pre Ameriku, aj pre celý svet.

Pred niekoľkými rokmi sa objavil aj v redakčnej rade časopisu OS (Občianska spoločnosť), kde okrem neho figurujú Péter Esterházy, Adam Michnik, Martin Muránsky, Péter Nádas, Petr Pithart, Michal Stehlík, László Szigeti (predseda), Martin M. Šimečka. Taktiež bol niekoľko rokov v správnych radách Open Society Fund v Bratislave a Trust for Civil Society.

‚‚Dielo, ktoré kedysi nedokončil jeho otec.‘‘ (Týmito slovami hodnotil Martin Bútora rozhodnutie G. W. Busha rozpútať vojnu v Iraku, ktorá vypukla na základe lživých obvinení a vyžiadala si viac ako 600-tisíc obetí)

Článok bol publikovaný v časopise Zem a Vek – Jún 2013

JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

0 Comments
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre