IVO SAMSON

0
1180
Zdroj foto: časopis Zem a vek

PhDr. Ivo Samson, PhD., sa narodil 18. 5. 1955 v Brne. Počas práce archivára na Vysokom učení technickom v Brne s ním nadviazala spoluprácu ŠtB, vďaka čomu sa dostal do zoznamu spolupracovníkov s označením agent a krycím menom Ivana. Svoju obhajobu týkajúcu sa evidencie v ŠtB pre denník SME v roku 2007 ukončil slovami: „Nepoznám eštebáka, ktorý by priznal, že aktívne donášal. Každý tvrdí, že má čisté svedomie.“

Približne rok pred revolúciou sa presťahoval na Slovensko. Postupne si dopĺňal vzdelanie (Univerzita Friedricha Schillera v Jene, Univerzita Justusa Liebiga v Giessene, Univerzita Friedricha Wilhelma v Bonne a ďalšie). Svoje obzory si rozšíril aj vďaka štipendiu v Bruseli z roku 1997 (NATO Fellowship).

Známe je predovšetkým jeho dlhoročné pôsobenie v pozícii analytika Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku v Bratislave (RC SFPA). V jej štruktúrach sa nachádzajú aj známe tváre ako František Šebej, Milan Ftáčnik, Miroslav Lajčák, Ján Figeľ, Brigita Schmögnerová, Magda Vášáryová, Pavol Demeš, Eduard Kukan a ďalší. Táto inštitúcia je v nemalej miere fi nancovaná zo zahraničia (Veľvyslanectvo Veľkej Británie, Nadácia Friedricha Eberta, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a ďalšie) a okrem iného „vytvára priaznivé prostredie pre rast novej generácie slovenských odborníkov v oblasti medzinárodných vzťahov“.

Ivo Samson sa zaoberá predovšetkým otázkami bezpečnostnej politiky a terorizmu. No jeho komentáre bývajú často doslova štvavé. Napr. stiahnutie amerických bojových jednotiek z Iraku komentoval aj slovami: „Ak chcú Iračania lepší život, dostali šancu – diktátora s chuťou obesili a za demokraciu si odteraz musia umierať sami.“ Po medializácii jeho minulosti v ŠtB sa v médiách až tak často neobjavoval, no v súčasnosti je to už prakticky zabudnuté a okrem opätovného priestoru v médiách vyučuje na viacerých vysokých školách, dokonca pôsobí aj ako poradca ministra obrany SR Martina Glváča. V posledných rokoch je taktiež pravidelným hosťom prednášok s názvom Večer pre Izrael, kde okrem iného hovoril aj o tom, že „židia vychádzajú z toho, že vzhľadom na antisemitizmus a antisionizmus, ktorým sa antisemitizmus kryje, je pre nich Izrael tou jedinou zárukou, kde sú naozaj bezpeční“.

„Palestínčania ako národ sú celkom novým národom.“

Článok bol publikovaný v časopise Zem a Vek – September 2013

JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

0 Comments
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre