IVAN MIKLOŠ

0
255
Zdroj foto: časopis Zem a vek

Inžinier Ivan Mikloš, nar. 2. 6. 1960 vo Svidníku, je slovenský ekonóm a politik rusínskej národnosti. Za socializmu ho odchovala bratislavská Vysoká škola ekonomická, kde nielen vyštudoval dlhodobé plánovanie a prognózovanie, ale do roku 1990 tam aj pracoval.

S revolúciou prišiel jeho raketový politický štart. Svoju kariéru rozbieha ako poradca Jozefa Kučeráka, ktorý bol v tom čase podpredsedom vlády SR pre ekonomickú reformu. Vzápätí si sadá do kresla riaditeľa Odboru hospodárskej a sociálnej politiky na Úrade vlády SR. Vo vláde Jána Čarnogurského je v roku 1991 vymenovaný ministrom pre správu a privatizáciu národného majetku, kde výrazne pomohol najmä zahraničnému kapitálu. Pred voľbami v roku 1992 vstupuje do strany ODÚ (ktorá vznikla po rozpade VPN). Dostáva sa na kandidátku spolu s menami ako Langoš, Čalfa, Demeš, Woleková, Porubjak, Hoffman, Vavro. Voľby sa však skončili neúspechom.

Po ňom prichádza zmena stratégie. S viacerými ľuďmi z kandidátky ODÚ a s pánmi ako Šebej, Palacka, Dzurinda, Kinčeš či Dančo zakladajú ekonomický think tank M.E.S.A.10. V tejto organizácii počas nasledujúcich rokov „formujú“ verejnú mienku analýzami, podujatiami a mediálnymi vyjadreniami. V roku vzniku Slovenskej republiky stihne okrem štúdia na London School of Economics vstúpiť aj do Demokratickej strany a založiť obchodnú spoločnosť I.S.S.O., s. r. o. Jeho spoločníkmi boli Frešo, Kaník, Hagyari. O dva roky neskôr sa zúčastní programu German Marshall Fellowship Programme v USA a o ďalšie dva roky spolu s Martinom Bútorom, Františkom Šebejom, Grigorijom Mesežnikovom a ďalšími zakladá neziskovú mimovládnu organizáciu IVO – Inštitút pre verejné otázky. Medzi jej donormi (podobne ako to bolo pri M.E.S.A.10) nechýba Svetová banka alebo Veľvyslanectvo USA, German Marshall Fund of the United States, Freedom House USA a ďalší. Prostredníctvom IVO taktiež „formujú“ verejnú mienku. Dlhoročné snahy sú úspešne zavŕšené v roku 1998, kedy sa opäť dostáva do vlády. Tentoraz už na dlhšie obdobie. Štyri roky ako podpredseda vlády SR pre ekonomiku a ďalšie štyri ako podpredseda vlády a minister fi nancií. Počas tohto obdobia opäť pomáha zahraničnému kapitálu, svojím hlasom „pomôže“ k bombardovaniu Juhoslávie a pôsobí aj v medzinárodných štruktúrach ako guvernér Svetovej banky za SR, guvernér Medzinárodného menového fondu za SR, guvernér Európskej banky pre obnovu a rozvoj za SR či člen Rady ministrov fi nancií EÚ (ECOFIN). Podieľa sa na začlenení Slovenska do OECD, NATO aj EÚ.

Jeho zameranie a angažovanosť ešte podčiarkuje fakt, že sa podľa vlastných slov dva alebo trikrát zúčastnil zasadnutia skupiny Bilderberg. Aktuálne zasadá v NR SR ako poslanec.

‚‚Štát je najhorší vlastník.‘‘

Článok bol publikovaný v časopise Zem a Vek – Júl 2013

JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

0 Comments
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre