FRANTIŠEK ŠEBEJ

0
255
Zdroj foto: časopis Zem a vek

PhDr. FRANTIŠEK ŠEBEJ, CSc., sa narodil 11. 5. 1947 v Bratislave. Je psychológ, výskumník, pedagóg a novinár. Cez dlhoročnú prácu pre kliniku a ústav LF UK sa dostal do SAV. Má za sebou bohatú stranícku kariéru (rozumej väzby). Po revolúcii bol členom VPN (zakladatelia Milan Kňažko, Ján Budaj, Fedor Gál, Peter Zajac, Martin Bútora, Jozef Kučerák, ale členmi boli aj ďalšie osoby ako Vladimír Mečiar, Iveta Radičová…), za ktorú bol zvolený ako poslanec Snemovne národov Federálneho zhromaždenia ČSFR. Taktiež bol predsedom Zahraničného výboru Snemovne národov FZ a podpredsedom Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Neskôr bol podpredsedom Demokratickej strany (v ktorej boli v tom čase napríklad aj Jozef Kužma, Ján Langoš, Peter Tatár, Peter Zajac, Peter Osuský, Ivan Mikloš) a ako nominant DS bol prostredníctvom SDK (Mikuláš Dzurinda, Ján Figeľ, Eduard Kukan, Ladislav Pittner, Vladimír Palko…) zvolený za poslanca Národnej rady. V roku 2001 založil Občiansku konzervatívnu stranu OKS (Peter Tatár – predseda, František Šebej – podpredseda pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku, Peter Osuský – podpredseda pre vnútorné a vonkajšie politické vzťahy, Juraj Lang – podpredseda pre regionálnu politiku, René Bílik – podpredseda pre vnútornú výstavbu strany, Peter Zajac – programový predseda strany, Ondrej Dostál – ústredný tajomník strany). S touto stranou sa už do parlamentu nedostal, poslancoval pod jej značkou iba na regionálnej úrovni. V roku 2011 OKS opustil a do parlamentu sa dostal na kandidátke Most-Híd (Béla Bugár, Rudolf Chmel, Edita Pfundtner, Zsolt Simon, Ivan Švejna, László A. Nagy, Tibor Bastrnák, Gábor Gál, Elemér Jakab, László Solymos, Péter Vörös…).

Okrem politiky je napojený aj na viaceré think-tanky ako Stála konferencia občianskeho inštitútu, Konzervatívny inštitút či MESA 10. V týchto inštitúciách, ktoré majú aj takých zahraničných donorov ako Open Society Foundation, Embassy of United States of America, Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe, Svetová banka atď., sa opäť vyskytujú tie isté mená z politiky ako Mikloš, Dzurinda, Palacka, Tatár, Osuský, Langoš, Zajac, Mikloško…

Samozrejme, bokom nezostávali ani médiá. Priamo sa angažoval v týždenníku Domino (zakladajúcim šéfredaktorom bol Ondrej Hrico, po ňom Peter Schutz, nahradil ho Martin M. Šimečka, potom Štefan Hríb…) a neskôr v týždenníku .týždeň (Štefan Hríb, Eva Čobejová, Martin Hanus, Fedor Gál…). Okrem dobrej spolupráce s Inštitútom pre verejné otázky (Martin Bútora, Gregorij Mesežnikov…) je s obľubou pozývaný aj do televíznej relácie Pod lampou, ktorú pre RTVS moderuje Štefan Hríb.


Článok bol publikovaný v časopise Zem a Vek – Máj 2013

JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

0 Comments
najstaršie
najnovšie najpopulárnejšie
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre