ZATVORENÝ OTVORENÝ LIST PREZIDENTOVI

0
1677

Nie je tomu tak dávno, čo prakticky všetky médiá informovali o otvorenom liste, ktorým viac ako 40 osobností vyzýva prezidenta SR, aby neprijal pozvanie od ruského prezidenta Vladimira Putina na oslavy 70. výročia porážky fašizmu v Európe. Ani jedno z ich však nezverejnilo kompletné znenie listu, resp. celý zoznam signatárov.

Otvorený list je vo všeobecnosti list, ktorý je určený na prečítanie širokej verejnosti a aj keď býva adresovaný jednotlivcovi, zvyčajne je úmyselne šírený tak, aby sa dostal na prečítanie k čo najväčšiemu počtu  ľudí.

Keďže ja som si chcel prečítať celé znenie listu (tak ako v prípade listu iných osobností vyzývajúcich na účasť na oslavách) a nielen výcuc, ktorý ponúkali naše médiá a keďže sa mi nepodarilo kópiu listu nájsť zverejnenú ani nikde na internete, rozhodol som sa v tejto veci požiadať o pomoc toho, komu bol tento otvorený list adresovaný.

Do prezidentskej kancelárie som poslal žiadosť v nasledovnom znení:

„Dobrý deň, vzhľadom na to, že hoci viaceré médiá informovali o otvorenom liste viac ako 40 osobností vyzývajúcich prezidenta aby sa nezúčastnil osláv v Moskve (http://www.sme.sk/c/7655602/osobnosti-kiskovi-odmietnite-pozvanie-od-putina.html), avšak nezverejnenili jeho kompletný obsah a zoznam, chcel by som Vás touto cestou požiadať o:

1. Zverejnenie celého obsahu vyššie spomínaného otvoreného listu.
2. Zverejnenie kompletného menného zoznamu podpísaných osobností.“

Na moje prekvapenie mi o niekoľko dní prišla odpoveď nasledujúceho znenia:

„Vážený pán Gašo, Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky bola 28. apríla 2015 doručená Vaša žiadosť adresovaná prezidentovi Slovenskej republiky Andrejovi Kiskovi o sprístupnenie informácií podľa zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám.

List, v ktorom osobnosti vyzývajú prezidenta Andreja Kisku, aby sa nezúčastnil na oslavách v Moskve a ktorého zverejnenie žiadate, nebol do Prezidentského paláca doručený a v plnom znení i s menami signatárov nie je dostupný ani na internete.

Existujú o ňom len voľne prístupné informácie v médiách. Skúste sa prípadne obrátiť na jedného z iniciátorov listu – Juraja Mesíka. S pozdravom Roman Krpelan, poradca prezidenta Slovenskej republiky.“

Takže som si tou žiadosťou v dosiahnutí otvorenia pre mňa zatvoreného listu príliš nepomohol.

Chcel by som teda touto cestou všetkých poprosiť, ak ste spomínaný list niekde videli celý, alebo máte funkčný kontakt na niektorého z medializovaných signatárov (Ondrej Dostál, Anton Srholec, Michal Hvorecký, Peter Zajac, Lucia Piussi, Jozef Hašto), pošlite mi ho.

Posielal som ohľadne zatvoreného otvorného listu e-mail nielen pánovi Mesíkovi, ale pred desiatimi dňami aj pánovi Grigorijovi Mesežnikovi, ale z ich strany je zatiaľ ticho.

Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre