NOVÉ „OBČIANSKE INICIATÍVY“

6
6204
Zástupcovia iniciatív na návšteve u prezidenta SR (Foto: facebook.com/AndrejKiska)

Na internetovej stránke prezidenta SR ste si dnes mohli prečítať: „Občianske iniciatívy A dosť!, Štrngám za zmenu a Slovensko.digital v stredu prijal Andrej Kiska v Prezidentskom paláci. Každá z nich vyzýva ľudí k aktivite, k účasti vo voľbách a k záujmu o veci verejné. Zároveň ponúka aj riešenia jednotlivých problémov v oblasti vzdelávania, právneho štátu a lepších služieb štátu prostredníctvom elektronizácie.“

A dosť!

Kampaň A dosť! poznáte už z aktuálneho štrajku učiteľov, ktorý táto iniciatíva podporuje. Jej financovanie je zatiaľ nezverejnené, na stránkach figuruje 16 iniciátorov + odpočítavanie do volieb. Toto sú asi najzaujímavejšie mená:

Pavol Demeš – koordinátor kampane – v rokoch 1991 – 1992 sa stal Ministrom medzinárodných vzťahov SR, v rokoch 1993 – 1996 bol poradca prezidenta Michala Kováča, v rokoch 2000 – 2010 bol riaditeľom pre strednú a východnú Európu vplyvnej americkej mimovládnej organizácie German Marshall Fund. Niečo o tom ako sa podieľal na američanmi platených politických prevratoch si môžete prečítať v článku Šokujúce priznania: Američanmi platení „revolucionári”. Člen správnej rady Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA), …

Stanislav Boledovič – hovorca kampane, člen správnej rady a spoluzakladateľ neziskovej organizácie Nexteria, člen slovenského poradného tímu nadácie Provida.

Tomáš Hasala – riaditeľ neziskovej organizácie Nexteria

(Pozn. „Nexteria je presne ten projekt, ktorý Slovensko potrebuje. Podporuje mladých ľudí, ktorí skutočne niečo chcú dokázať, narozdiel od tých, ktorí sa často len vezú” – povedal svojho času Andrej Kiska)

Ján Orlovský – riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti, člen správnej rady SFPA, bývalý člen správnej rady nadácie Pontis, bývalý hovorca strany Sieť, …

Lenka Surotchak – riaditeľka Nadácie Pontis

Andrea Tittelová – zakladateľka a riaditeľka Youth Politics Education (Platforma vzdelávania o politike), ktorej činnosť je spolufinancovaná aj zo zdrojov Nadácie Pontis a nadácie Provida.

Štrngám za zmenu

Zakladateľmi Štrngám za zmenu sú štyri mimovládne organizácie: Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI), Nadácia Pontis, Nadácia Zastavme korupciu a VIA IURIS.

(Embedované zo strngamzazmenu.sk) Horný rad zľava: Milan Šagát (VIA IURIS), Pavel Hrica (Nadácia Pontis), Marián Leško (Nadácia Zastavme korupciu), Ondrej Gallo (Nadácia Pontis) Spodný rad zľava: Pavel Sibyla (Nadácia Zastavme korupciu), Zuzana Čaputová (VIA IURIS), Lenka Surotchak (Nadácia Pontis), Radana Deščíková (SGI), Ctibor Košťál (SGI)

Zatiaľ zverejnené príjmy za novebmer 2015

Meno podporovateľa Čiastka (v eur)
U.S. Embassy 18 670
Think Tank Fund (Open Society Foundations) 6750
Darcovský portál www.dobrakrajina.sk * individuálnych 49 menších darcov 1593
Renáta Blahová 950
27 963

Donori zakladajúcich organizácií:

Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI)

Zdroj: www.governance.sk
Zdroj: www.governance.sk

Nadácia Pontis

V roku 2014 z asignácie podielu dane od právnických i fyzických osôb (tzv. 2% prípadne 1,5%) získala 2 621 157,99 eur. Viac ako 500 tisíc eur získala aj z darov od firiem a takmer 500 tisíc eru z príjmov od jednotlivcov. Príjmy od štátu a iných organizácií sú rozpísané nižšie.

Zdroj: www.nadaciapontis.sk/donori
Zdroj: www.nadaciapontis.sk/donori

Nadácia Zastavme korupciu

Zdroj: Výročná správa nadácie za rok 2014
Zdroj: Výročná správa nadácie za rok 2014

VIA IURIS

Zdroj: www.viaiuris.sk
Zdroj: www.viaiuris.sk

Slovensko.digital

Financovanie zatiaľ nezverejnené, iba mená podporovateľov.

Michal Truban (IT osobnosť roka 2015, zakladateľ Websupport), Ján Suchal (iniciatíva To sa nedá), Jakub Ptačin (iniciatíva To sa nedá), Ľubor Illek (Spoločnosť pre otvorené informačné technológie), Gabriel Lachmann (občianske združenie Utopia), Ján Gondoľ (občianske združenie SPy), Ján Hargaš (IT konzultant)

Tibor Baďura (CRYSTAL CONSULTING), Mária Bieliková (profesorka, Fakulta informatiky a informačných technológií, Slovenská technická univerzita v Bratislave), Jozef Benko(dizajnér), Ivan Debnár (spoluzakladateľ The Spot), Peter Gažík (CEO, O2 Slovakia), Andrej Harsani (spolumajiteľ LiveAgent), Dalibor Jakuš (zakladateľ Profesia), Martin Krupa(zakladateľ ui42), Rasťo Kulich (Google), Peter Kunder (Aliancia Fair-Play), Tina Ličková(zakladateľka SUX – Slovenské UX Fórum), Pavol Lupták (zakladateľ Nethemba), Michal Maxian (zakladateľ Startup Slovakia, organizátor Startup Weekend), Michal Meško (CEO, Martinus), Peter Mihálik (zakladateľ Bonet Systems), Michal Pastier (Zaraguza), Branislav Rovan (profesor, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave), Pavel Sibyla (Zastavme korupciu), Lenka Surotchak (výkonná riaditeľka Nadácia Pontis), Šimon Šicko (spoluzakladateľ a CEO Pixel Federation), Gabriel Šípoš (Transparency International Slovensko), Peter Škodný (CEO, Accenture), Miloš Šrámek (Slovenská informatická spoločnosť), Vlado Vaco (Connect Coworking), Zuzana Wienk (Aliancia Fair-Play), Anton Zajac (spolumajiteľ ESET), Viktor Zeman (spolumajiteľ LiveAgent) a ďalší.

PS.: to že sa niekto nachádza v dvoch a niekto aj vo všetkých troch iniciatívach nie je je môj preklep.

JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

6 Comments
najstaršie
najnovšie najpopulárnejšie
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
Martin Perduk

kde tá US Embassy nemá prsty ?

ph

Odpoveď na otázku „prečo US Embassy aktivovala piatu kolónu“ nám ponúkne tento (starší) text: Začnem osobnou skúsenosťou. Bola jar roku 1998, na Slovensku v plnom prúde bežala príprava na jednu z prvých „farebných“ revolúcií vo východnej Európe, hoci vtedy o tom nikto nevedel. Spojené štáty pripravovali veľkú vojnu na Balkáne, a ani o tom nikto nevedel. Spojené štáty potrebovali záruky preletu cez vzdušný priestor Slovenska, kde bol vtedy pri moci tvrdohlavý a „proruský“ premiér Vladimír Mečiar, ktorý mal silnú podporu obyvateľstva. Mečiar prekážal, padlo rozhodnutie vystriedať ho, a tak pod notoricky známym americkým sloganom „Chceme zmeny“ veľvyslanec USA na Slovensku… Zobraziť viac >>

ph

Ľudia na tomto zozname sú rôzni: niektorí sú naivní, niektorí sú nič netušiaci a niektorí presne vedia, že sú vyližovači amerických zadkov. Niektorí slúžia USA z presvedčenia, no 80% z nich idú za peniaze. Sú to duchovné kurvy. Predávajú svoju dušu, ak nejakú mali sformovanú, všakže, za peniaze. Veľa toho nevedia a takto sa naučili žiť. Niekedy bola za nimi pravda, veď Sovietsky zväz (Rusko) bol hegemón tejto oblasti, ale tie časy sú už dávno preč. Odviala ich Juhoslávia, Irak, Afganistan, Lýbia, Sýria, Ukrajina. Oni nezastupujú dobro aj keď si to mnohí z nich myslia. Sú obete propagandy – šírenia… Zobraziť viac >>

ph

Osvetu „im“ treba robiť tým ľuďom z takýchto zoznam, ktorí sú „za ideu“ (mnohí zo Slovensko.digital). Tým, ktorí sú „za peniaze“, treba dať peniaze a okamžite budú opakovať akúkoľvek (aj našu) agendu. Také je to s „peňažníkmi“ jednoduché ;-)

ph

A treba zabrániť aby vznikali noví „peňažníci“. Treba priškrtiť „political science“ fakulty.

Mgr. Miroslav Vladyka

Vyborne zhodnotenie reality. Pre Slovensko je to smutne a osudove. Ludia otvorte oci.