OBROVSKÝ PROTEST V ULICIACH BARCELONY

0
103
Zdroj foto: twitter.com

Katalánske Hnutie za nezávislosť usporiadalo vo štvrtok v Barcelone masové zhromaždenie, ako súčasť stále intenzívnejšej kampane na podporu plánovaného novembrového referenda o budúcom politickom statuse regiónu.

Státisíce demonštrantov oblečených v žltej a červenej (farby katalánskej vlajky) sa zhromaždili na dvoch z hlavných tepien Barcelony, Gran Via a Avenida Diagonal. Pri pohľade zo vzduchu, zhromaždenie tvorilo tvar obrieho V, čo organizátori opísali ako symbolické vyjadrenie katalánskej túžby hlasovať (pozn. vot v katalánčine znamená hlasovanie).

Katalánska demonštrácia sa koná týždeň pred škótskym referendom o nezávislosti a menej ako dva mesiace pred plánovaným hlasovaním v španielskom regióne. Španielska vláda však opakovane vyhlásila, že nedovolí hlasovanie argumentujúc s tým, že ústava krajiny neponecháva priestor pre regionálne sebaurčenie.

Ústavný súd ktorý sa touto otázkou zaoberá, by o nej mal rozhodnúť v najbližších týždňoch a očakáva sa, že dá za pravdu Madridu. Katalánsky vodcovia potom budú musieť rozhodnúť, či budú aj naďalej presadzovať ich voľbu, alebo začnú v súlade s rozhodnutím súdu rozvíjať alternatívnu stratégiu.

Niekoľko hodín pred demonštráciou katalánsky prezident Artur Mas opätovne vyzval Madrid, aby štát nestál v ceste novembrového hlasovania. „Odkaz [dnešný] znie“ Chceme hlasovať. Sme národ. Chceme rozhodnúť o svojej vlastnej politickej budúcnosti.“

Organizátori uviedli, že demonštrácia, ktorá sa zhodovala s Katalánskym národný dňom, pokrývala plochu 200.000 m2 resp. zaberala cestu na dĺžke 11 kilometrov. Katalánske Národné zhromaždenie, jedno z miestnych hnutí stojacich za kampaňou uviedlo, že získalo viac ako 500.000 registrácií účastníkov, ale očakáva, že konečný počet demonštrantov je oveľa vyšší.

Štvrtkové podujatie je posledné zo série masových demonštrácií konaných počas Katalánskeho národného dňa na podporu nezávislosti. V minulom roku, aktivisti vytvorili ľudskú reťaz tiahnucu sa viac ako 400 km, od katalánskej hranice Španielska s Francúzskom, až do južného cípu tohto regiónu.

Minuloročná akcia „Katalánska cesta“ bola napodobeninou demonštrácie „Baltická cesta“ z roku 1989, ktorou bola vyjadrená túžba Estónska, Litvy a Lotyšska odtrhnúť sa od bývalého Sovietskeho zväzu.

Katalánsko má približne 7,5 milióna obyvateľov čo predstavuje približne jednu šestinu populácie Španielska. Je jedným z najbohatších regiónov Španielska a jeho HDP na obyvateľa je o 22% vyšší ako HDP Španielska a o takmer 19% je vyšší aj ako priemer HDP Európskej únie.

Zdroj: RT, ft.com

ZDROJwww.zemavek.sk
JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

0 Comments
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre