„KTO NEVOLÍ, VOLÍ FICA“ JE MANIPULATÍVNA LOŽ

10
6952

Považujete účasť vo voľbách za svoju občiansku povinnosť? Voľte! Vidíte vo voľbách cestu na dosiahnutie zmeny k lepšiemu? Voľte! Je podľa vás medzi kandidujúcimi stranami aj strana, plná čestných, charakterných a bezúhonných osôb? Voľte! Máte množstvo ďalších dôvodov pre účasť vo voľbách? Voľte! Ale nerozširujte pritom prosím manipulatívnu lož, že kto nevolí, volí Fica resp. Smer.

Hlas nevoliča Ficovi neprepadá.

S hlasmi nevoličov sa počíta iba pri výpočte volebnej účasti. Následne už od nich nezávisí ani výpočet volebných výsledkov, ani prerozdeľovanie mandátov a stranám za hlasy nevoličov neprislúcha dokonca ani finančný príspevok štátu za hlasy.

To, že pri tvrdení typu nevoliči neúčasťou DÁVAJÚ HLAS najsilnejšej strane (resp. Ficovi, Smeru, atď) ide o manipulatívnu lož dokazuje aj jednoduchá matematika. V roku 2012 sa z počtu oprávnených voličov 4 392 451 nakoniec hlasovania zúčastnilo 2 596 443. To znamená, že nevoličov bolo 1 796 008. Smer (najsilnejšia strana) získal 1 134 280. Keby platilo, že kto nevolí volí najsilnejšiu stranu (v našom prípade Smer), tak volebný výsledok Smeru by musel byť 66,71%. V skutočnosti však bol 44,41%. A je to logické, pretože ako som už písal na hlasy nevoličov sa v súčasnom volebnom systéme pri tvorbe volebných výsledkov neprihliada.

Manipulatívna lož je aj aktuálne veľmi šírené tvrdenie kandidáta strany Sloboda a Solidarita Petra Cmoreja, ktorý vo svojom blogu tvrdí, že nevoliť znamená ODOVZDAŤ VäČŠINU SVOJHO HLASU Smeru. Základom jeho manipulácie je tvrdenie „Hlas nevoliča sa teda rozdelí podľa skutočného výsledku volieb“ pričom sa svoju manipuláciu sa snaží zahmlievať ešte aj konšpiráciou „KEBY nevoliči volili, rozhodli by voľby“.

Volebné hlasy sú v skutočnosti nedeliteľné, t.j. jeden hlas môžete dať vždy iba jednej strane. A keďže nikto skutočne nevie, komu by nevoliči v prípade hlasovania dali svoje hlasy, preto je potrebné pre podporenie vymysleného tvrdenia že všetci nevoliči vlastne neúčasťou volia Smer klamať prerozdelením hlasu nevoliča. Inými slovami, tvrdiť že 55, 33% hlasu nevoliča prepadlo strane Smer je pri použití rovnakej logiky totožné s tvrdením, že väčšina hlasu voliča prepadla strane Smer.

Na to aby nevoliči rozhodli voľby  resp. ako pán Cmorej píše „ak by všetci presvedčení nevoliči prestali hľadať pána božského, dokonalého a prestali by sa tváriť, že ich sa to netýka, výsledok volieb by vyzeral úplne inak“ vôbec nestačí aby nevoliči volili. Nevoliči by totiž museli odovzdávať hlasy stranám v úplne inom pomere ako to robia voliči.

Ako ukazuje aj starší blog Pavla Baboša, spektrum nevoličov je viac ako pestré (obsahuje aj množstvo lenivých voličov Smeru atď), preto je tvrdenie typu voľby by dopadli úplne inak, keby volili aj nevoliči totálna konšpirácia. Voľby by reálne mohli dopadnúť aj inak, mohli by dopadnúť plus mínus rovnako a dokonca by mohli dopadnúť aj oveľa lepšie v prospech najsilnejšieho. Nikto totiž nevie, komu by svoje hlasy odovzdali nevoliči.

Určite ste si už všimli, že tieto lživé manipulácie používajú hlavne dve skupiny ľudí.

Jednej ani tak nezáleží na volebnom výsledku, ako na percente volebnej účasti. Od neho sa totiž odvíja vierohodnosť súčasného systému. Nízka volebná účasť by jeho dôveru podkopávala. A preto používa rôzne triky, manipulácie, strašidlá (kedysi Mečiara, aktuálne Fica), len aby ľudia prišli, nech už zvolia kohokoľvek.

Druhou skupinou sú príslušníci táborov, ktoré nedokázali osloviť dostatočný počet ľudí svojimi osobnosťami, vystupovaním a poctivými aktivitami, preto v snahe zlepšenia si svojich volebných vyhliadok využívajú aj šírenie manipulatívnych lží.

Ako som už písal, kto chcete voliť – voľte, kto nechcete voliť – nevoľte. Hlavne sa kvôli tomu vzájomne neurážajte a nehádajte.

PS.: aj nevolič môže za 4 roky svojimi premyslenými aktivitami napomôcť oslabeniu Smeru a Fica omnoho viac, ako volič, ktorý raz za 4 roky odovzdá svoj hlas iným „ficobijcom“ a ďalej sa už nestará…


Aktualizácia 4.3.2016: Vetu „Ficovi (tak ako aj ostatným čo získali nad 5%) totiž prepadá iba časť hlasov voličov, ktorí volili strany čo vo voľbách  nezískali 5%. Deje sa tak pri prerozdeľovaní mandátov.“ som z článku odstránil, nakoľko bola manipulatívna. Hlasy voličov strán do 5% sú pri výpočte mandátov už mimo množiny z ktorej sa počíta počet mandátov pre jednotlivé strany a tvrdenie o prepadaní hlasu v prospech ktorejkoľvek parlamentnej strany je rovnako hypotetické ako v prípade nevolenia voličov. Jednoducho povedané, pokiaľ nevolíte stranu so ziskom nad 5%, váš hlas pri prerozdeľovaní mandátov už neexistuje.

JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

10 Comments
najstaršie
najnovšie najpopulárnejšie
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
Marián Orávik

“KTO NEVOLÍ, VOLÍ FICA” JE MANIPULATÍVNA LOŽ rovnako, ako väčšia časť tohto článku. Nič v zlom. Autor je v pohode. Samozrejme, že oveľa viac záleží na tom, čo človek robí medzi voľbami, ako na tom, čo robí v deň volieb… Ale väčšina sa neangažuje medzi voľbami +- nijak, resp. ak, tak bez akéhokoľvek výsledku. A takmer polovica nejde ani k voľbám. Proste sú to ignoranti. Ale možno dobre, že títo nejdú k voľbám, lebo by to mohlo dopadnúť možno ešte horšie, ak by všetci ignoranti si povedali, že pôjdu voliť… Čo sa týka toho hlasu… Čo hovorí matematika? To že… Zobraziť viac >>

Marián Orávik

Nechce sa mi veľmi hádať. Už som aj trošku vychladol, takže beriem späť to, že väčšia časť tohto článku je manipulatívna lož rovnako, ako ten výrok. V následnom texte som ale upresnil to čo som tým myslel. Podľa mňa je ten Tvoj článok viacmenej celý v niečom odklonený od pravdy a teda manipulatívny. A to v tom, čo som písal. Teda za 1. mňa vo voľbách najviac zaujíma môj hlas a každého by mal najviac zaujímať ten jeho hlas a čo s ním bude keď voliť pôjde a keď nie. Iba sovj hlas má každý pod plnou kontrolou a iba… Zobraziť viac >>

Róbert Palša

NIKTO NEKLAME len má iný pohľad na realitu. 1.Prečo nepôjdu nevoliči voliť? a) je mu všetko jedno politika ho nezaujíma zaujíma ho iba svoj vlastný osobný život b) nechce sa mu povie si všetci sú zlý, všetci kradnú… c) „môj hlas nič nezmení“ d) „nejdem voliť pretože bojujem proti tomuto zlému systému a nebudem ho svojim hlasom legitimizovať“ Myslím si že tu sú všetky varianty „nevoličov“ A teraz konkrétne k ním: a) je úplne najhoršie pretože títo ľudia si neuvedomujú tú vec že čím je úspešnejšie fungovanie štátu tým sú aj ich životy kvalitnejšie a vcelku lepšie b) tí sú… Zobraziť viac >>

Róbert Palša

podľa mňa to nie je najlepší príklad pretože z toho ako dopadnú voľby aj niečo vyplýva pričom z pitia nápojov v bare nič. Prečítaj si ešte raz tú vetu sú tam slová AKO KEBY jednoducho nikto nevie povedať koho by volili tí nevoliči s tým súhlasím. Dá sa povedať aj inač ta VETA: Ak určitý počet voličov nepôjde voliť, tak oni NEMAJÚ vplyv na výsledok volieb IBA VTEDY ak by títo NEvoliči volili strany v rovnakom pomere ako voliči. Som presvedčený že tento výrok je pravdivý, a preto treba isť voliť, pretože váš hlas môže spresniť výsledok volieb. Inač Jano… Zobraziť viac >>

Róbert Palša

samozrejme najviac :)

Drako Malfoy

Tu môžete vidieť, že všetko je to jedna banda všivavá:

http://www.mojevideo.sk/video/26ad6/volby_2016_prezliekaci_kabatov.html

TOTO BY MAL KAŽDÝ VIDIEŤ !