ZBRANE HROMADNÉHO NIČENIA (I TVORENIA) SÚ PRAKTICKY V KAŽDEJ DOMÁCNOSTI

0
2350

Ja za to nemôžem. Ja to nepodporujem. Ja s tým nič nespravím. Takéto a množstvo ďalších podobných odpovedí si môžete vypočuť z úst ľudí, ktorí sa vo svojich prejavoch na internete zvyknú obúvať do rôznych osôb, spoločností, konaní a podobne. Práve takýmto štýlom veľakrát reagujú na otázku, čo robia proti tomu čo kritizujú oni osobne.

V drvivej väčšine prípadov však ide iba o obyčajní alibizmus, nakoľko prakticky v každej našej domácnosti sa nachádzajú zbrane hromadného ničenie (i tvorenia), ktoré v kombinácii so správaním každého jedného človeka majú dosah prakticky na všetko. Problémom však je, že väčšina ľudí si silu týchto zbraní neuvedomuje, resp. ich nevie správne používať. Týmito zbraňami sú peňaženky.

Fungovanie súčasného sveta je založené na peňažnom systéme viac ako kedykoľvek predtým. Súčasťou tohto peňažného systému je minimálne v našich končinách najviac ľudí, ako kedykoľvek predtým. A preto je aj v rukách ľudí najväčšia moc, aká bola kedykoľvek predtým. Možno by bolo dobré si to začať uvedomovať a začať s týmito zbraňami cielene narábať.

Nikde nie je napísané, že musíte začať robiť všetko hneď. Kľudne pomaly, postupne, krok po kroku. A rátajte aj stým, že sa na svojej ceste zažijete aj množstvo neúspechov.

Hlavne neznechucujte samých seba hneď na začiatku spôsobom „čo ja sám zmením?“.  Ani veľká silná rieka nie je takou riekou razom. Na jej začiatku sú tiež osamelé malé slabé kvapky padajúce z oblakov na rôznych miestach.

Neriešte to, či niečo robia pre zmenu aj ostatní, ani sa s nimi nesnažte násilne bojovať. Ono nie je umenie niekomu niečo prikazovať, umenie je niekoho svojimi činmi inšpirovať. Keď budete niekoho presviedčať príkazmi či inými formami nátlaku, tak taká cesta nemá šancu na úspech.

Uvedomujte si široké súvislosti. Keď niekto napríklad nadáva na obsah programu a spravodajstvo televízií a zároveň s tým argumentuje, že on to nepodporuje, lebo televíziu nepozerá má naozaj pravdu, alebo iba sám seba klame aby sa z toho nejako vyvinil?

Ja sám nemám televízor už niekoľko rokov, ale televízie určite podporujem. Obsah programu a spravodajstvo televízií tvoria samotné televízie. Z čoho žijú televízie? Z výnimou verejnoprávnej, hlavne z reklám. Kto platí reklamu? Inzerujúce spoločnosti. Z čoho žijú inzerujúce spoločnosti? Z peňazí získaných za svoje produkty resp. poskytované služby. Kto im za ne platí? Spotrebiteľ. A tým spotrebiteľom môžem byť kľudne aj ja, čo nepozerá a ani nemá televízor.

A sme pri tej peňaženke. Pozrite sa preto na svoju peňaženku. Čo kde kedy ako podporujete. Či ju musíte naozaj nevyhnutne používať tak, ako tomu je teraz. Lebo tak ako sa môžu stať vaše peňaženky zbraňami hromadného ničenie, rovnako sa môžu stať zbraňami hromadného tvorenia.

Netvrdím že je to ľahké, netvrdím, že je to pohodlné, netvrdím, že je to rýchle, ale viem, že sa s tým určite niečo robiť dá.

Ak by niekoho zaujímalo, čo ja a moja peňaženka, tak za posledné roky som prakticky zrušil kupovanie nápojov v plastových fľašiach, vyžívanie mobilných telekomunikačných služieb som znížil na plus mínus 10€ ročne, presúvanie poloprázdnym autom som v drvivej väčšine prípadov nahradil presúvaním vlastnými nohami a verejnou dopravou, prestal som meniť funkčné veci iba z dôvodu ich zastaralosti (notebook z roku 2009, mobil z roku 2011,…), atď atď.

PS.: Áno, pre niekoho to môže byť trápne, bezvýznamné, o ničom a podobne. Pre mňa je to začiatok :)

Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre