ŠVINDLIARI S.R.O.

3
2645

Príbeh poskytovateľa satelitného televízneho vysielania Skylink je pekným príkladom toho, ako ľudia na Slovensku dokážu platiť aj za to, že z nich niekto robí dlhodobo tak trošku blbcov.

Písal sa rok 2011. Veľa ľudí si dovtedy roky nechávalo montovať satelity, lebo bez poplatkov… Stačilo investovať do inštalácie.

Zdroj foto: skylink.sk (október 2011)

A keďže po rokoch takéhoto fungovania už bol počet ľudí čo skočili na udičku televízneho príjmu bez poplatkov dostatočný, nastal práve v priebehu roka 2011 čas na výhodný predaj firmy a zmenu majiteľov.

Prakticky do roka a do dňa od predaja už prišiel „konečne“ kvalitný televízny príjem bez poplatkov – s poplatkami.

Zákazníci Skylinku tak od 1.9.2012 začali platiť tzv. servisný poplatok. Na začiatku to bolo 1,20 €/mesačne, prípadne 14,40 €/rok.

Aj vtedy sa ukázalo, že marketing samozrejme ponúka veľa možností, ako robiť z ľudí idiotov.  A tak sa napríklad poniektorí zákazníci z webu okrem iného dozvedeli, že Skylink je optimálnym riešením, lebo ušetria (tí existujúci pritom namiesto doterajších 0 € začali platiť 1,20 €/mesačne).

A marketingové švidle to takto pekne „učesali“: programy budú poskytnuté bezplatne, podmienkou je LEN úhrada servisného poplatku.

Zdroj foto: skylink.sk (september 2012)

Ďalšia „sranda“ prišla 1.2.2014, kedy nadobudla platnosť koncom roka 2013 oznámená zmena výšky servisného poplatku, iba pri ročnej platbe, konkrétne zo 14,40 € na 19,20 €.

Oficiálny dôvod: „Zvýšenie ročnej platby Servisného poplatku zohľadňuje náklady spojené s každoročným premietnutím platieb, odpojovaním a opätovným pripojovaním kariet, u ktorých nebol Servisný poplatok včas uhradený.“

Pri zároveň novo zevednej možnosti platby až na dva roky dopredu (28,80 €) však zostala platba po prepočítaní na mesiace rovnaká ako v prípade nezdraženej mesačnej platby (1,2 €/mesiac), preto som to nazval „srandou“.

Ten oficiálny dôvod je totiž pri pohľade na výšku tej vtedajšej dvojročnej platby minimálne pre mňa úsmevný a vôbec by ma neprekvapilo, keby k tomu zdraženiu ročnej platby prišlo práve z dôvodu, že tento spôsob platby využívalo najviac ľudí.

Aby  však nikomu zo zúčastnených nebolo ľúto, k 1.4.2015 prišlo k ďalšiemu zdražovaniu pre všetkých a opakovalo sa to aj o rok a opakovať sa to bude aj o ďalší necelý rok.

Ceny poplatkov mesačne ročne dvojročne
Od 1. 9. 2012 1,20 € 14,40 €
Od 1. 2. 2014 1,20 € 19,20 € 28,80 €
Od 1. 4. 2015 2,00 € 34,00 € 54,00 €
Od 1. 4. 2016 2,60 € 39,70 € 62,40 €
Od 1. 3. 2017 3,69 € 55,60 €  (od 1.8.zrušené)

 

No a prečo to vlastne celé rozoberám?

Odhliadnuc od toho, že v ČR boli narozdiel od SR pre „bezplatné“ služby s následným poplatkom vedené súdne spory, čo tiež o niečom svedčí, tak určite máte vo svojom okolí nejedného človeka, čo rozoberanú spoločnosť finančne podporuje.

A ak platí servisný poplatok raz ročne, skúste sa ho iba tak pre zaujímavosť opýtať, či vie o tom, že od marca by pri mesačnom platení poplatkov zaplatil o 11,32 €/rok menej, ako zaplatí, ak použije ročnú platbu (aktuálne platí pri ročnej úhrade o 8,50 € viac). Aj ja som natrafil na takých, čo o tom absolútne netušili.

Ono veľa ľudí si v dnešnej dobe zvyklo, že keď sa niekomu rozhodne dať svoje peniaze na dlhšiu obdobie, tak to býva zvyčajne výhodnejšie, ako keď to platí po čiastkach. Inkasujúce firmy sa totiž aj takýmto spôsobom snažia poďakovať zákazníkom prejavujúcim svoju dôveru dlhodobo dopredu – dajú im lepšiu cenu.

Pri Skylinku je to však presne opačne a nie som si istý, či sú si všetci zákazníci toho vedomí. Hlavne ak uhrádzanie poplatkov riešili iba pri ich zavádzaní, kedy ešte ročná platba nevýhodnejšia nebola.

PS.: Áno je to len ich chyba, že sa vďaka svojej nepozornosti nechajú takto švindľovať, ale keď sa dá, tak prečo im nepomôcť?

JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

3 Comments
najstaršie
najnovšie najpopulárnejšie
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
satmam

Při pohledu do tabulek s novým ceníkem Skylinku je zřejmé, že došlo k výraznému nárůstu ceny servisního poplatku na Slovensku. Měsíční částka v přepočtu se již dostala na hranici 100,- Kč (zvýšení ceny ze 2,60 eur/m na 3,69 eur/m). V Česku došlo k nepatrnému zvýšení servisního poplatku. Měsíčně klienti přes SIPO či Inkaso zaplatí jen 79 Kč (doposud 70 Kč).

Satmam

Je to smutné ale je to tak.
Je to jak přes kopírák třeba elektrika,plyn,voda,poplatky v bance ceny potravin a zboží bohatý Němec nebo Rakušan zaplatí méně než čech nebo slovák.