DELO I. – MÉDIÁ

0
1200

Prednedávnom som sľúbil, že občas napíšem konkrétne tipy, ako môžete aj vy oslabovať súčasný chorý systém bez toho, aby ste na to potrebovali kohokoľvek pomoc. Spôsobov je nespočetne veľa.

V roku 2012 som na vlastnej koži pocítil ako masmédiá dokážu totálne zmanipulovať verejnosť. Viacerí ľudia sa ma v súvislosti s udalosťami z 9. 3. 2012 snažili presvedčiť, že pravda nie je to čo som videl na vlastné oči priamo na mieste činu, ale pravda je to, čo oni videli, počuli a čítali v médiách, resp. to čo si pre médiá vymyslel vtedajší minister Lipšic.

Na pro-systémové účely zneužívané médiá sú pre mňa  jedným zo základných kameňov, ktoré súčasný systém udržiavajú pri živote. No našťastie ešte žijeme v dobe slobodného internetu a preto je boj s nimi omnoho jednoduchší, keďže človek nie je odkázaný iba na informácie z týchto médií. Ja sa s médiami snažím bojovať takto.

NOVINY

Aktuálne nekupujem žiadne. Kúpa novín znamená pre ich vydavateľa dvojnásobnú podporu. Jednak priamy podiel z predaja a jednak z vyššieho tlačeného nákladu vyplývajú vyššie príjmy z reklám. Takže nekupovaním novín im dávate rovno dve rany naraz. Keby si chcem kúpiť niečo na čítanie, tak buď by to bola kniha, alebo nejaký odborný časopis, ako som si svojho času kupoval napr. časopis Kozmos.

TELEVÍZIE

Niekedy od roku 2012 totálne ignorujem televízie Markíza a Joj. Ale nie tak ako poniektorí, že na ne nadávajú, ale občas si niečo pozrú resp. nechajú pustené ako „krovie“ pri inej činnosti. Viac ako 2 roky som ich program ani nezapol, takže vôbec neviem, kto tam čo moderuje, aké bežia relácie, nepoznám mená ich hereckých celebrít atď. Za toto obdobie som už zažil viacero úsmevných príhod, keď som sa nedokázal zapojiť do debaty s okolím, lebo som buď absolútne nepoznal osobu o ktorej bola reč, prípadne súvislosti vyplývajúce z nejakej vianočnej reklamy či seriálu týchto televízií. Tí čo si tieto televízie ešte občasne, alebo ako to „krovie“ zapnete nezabúdajte na to, že im tak pomáhate k príjmom z reklám, bez ohľadu na to či ich vysielaniu veríte, alebo nie. Lebo to čo odvysielajú sa na vás nalepí. Jediné čo si občas zapnem sú športové prenosy na RTVS.

RÁDIÁ

Platí to isté ako pri televíziách. Aj keď nemusíte priamo počúvať ich spravodajstvo, prípadne iné tendenčné relácie, zapnutím toho-ktorého rádia mu pomáhate získavať financie a následne aj vplyv. Z najpočúvanejších slovenských rádií nepočúvam žiadne, takže v súvislosti s nimi mám rovnaký prehľad ako pri televíziách Markíza a Joj. Hudbu si púšťam inými spôsobmi, bez reklám.

INTERNETOVÉ STRÁNKY

Pri internetových stránkach je to pre mňa komplikovanejšie. Ak chcete bojovať s komerčnou internetovou stránkou, musíte ju ignorovať totálne. Nestačí hovoriť že jej neveríte, ani blokovať jej google reklamu. Pri každej vašej návšteve jej totiž aj tak budú rásť čísla návštevnosti a tým pádom jej zlepšujete vyhliadky na príjmy z priameho predaja reklám. Články na internete sú ale na druhej strane jediný priestor, v ktorom môžete na prípadné klamstvá priamo reagovať. Treba preto zvážiť, na ktorú stránku ešte má zmysel ísť zabojovať a na ktorú už nie. Medzi stránkami, ktoré sa snažím totálne ignorovať je napríklad dennik N. Ich zásahy do diskusií k článkom nemajú presné pravidlá, takže im sa snažím oblúkom vyhýbať. Nechcem riskovať aby som si za zvýšenie ich návštevnosti vyslúžil zmazanie môjho komentára.


A ak vás zaujíma, ako sa vlastne dostávam k informáciám, keďže sa hlavné spravodajské cesty na Slovensku snažím bojkotovať, tak situáciu zachraňuje práve ten na začiatku spomínaný internet. Prostredníctvom neho sa môžete prihlásiť na odber noviniek z oblastí či inštitúcií, ktoré chcete sledovať, prípadne môžete využiť rôzne sociálne siete ako napr. reddit či facebook, kde vás na jednotlivé udalosti upozorňujú ostatní a vy si na základe týchto upozornení dohľadáte a rýchlo overíte to čo vás zaujme. Nie ste tak odkazaný iba na to, čo vám médium podsunie cez svoje správne preosiate spravodajstvo.

PS.: V roku 2013 som sa v rámci mediálneho boja snažil byť nápomocný aj pri budovaní nezávislého ako rádiového, tak aj tlačeného média. Po dvoch rokoch som však ohľadom nezávislosti akéhokoľvek média, ktorého tvorba priamo závisí od finančných prostriedkov, dospel k zmiešaným pocitom. Asi už budem radšej podoprovať iba nezištných nadšencov dobrovoľnej ekipy legálneho odboja…

JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

0 Comments
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre