ZVÝŠENIE CIEN POHONNÝCH HMÔT ROZHNEVALO EGYPŤANOV

0
95

Vláda v Egypte v rámci svojich úsporných opatrení pri riešení rozpočtového deficitu krajiny zvýšila ceny pohonných hmôt až o 78 percent, čím rozhnevala Egypťanov.

Egyptský taxikári  v sobotu zablokovali cesty po tom, ako zmena nadobudla platnosť. Polícia na ich rozohnanie použila slzotvorný plyn.

Vodiči mikrobusov ohlásili demonštrácie, ktorými chcú dosiahnuť zvýšenie cestovného ako kompenzáciu nákladov na pohonné hmoty.

Vláda zvýšila cenu 92-oktánového benzínu z 1,85 egyptských libier (EGP) za liter na 2,6 libry, čiže o cca 40 percent, 80-oktánový benzín taktiež zdražel z 0,9 libry na 1,6 libry za liter, čiže až o 78 percent. Vzrástla aj cena nafty, na 1,8 libry za liter, čo predstavuje nárast o 63 percent a cena zemného plynu vzrástla o 175 percent na 1,1 libier za meter kubický. (1EUR=9,761EGP)

Tieto opatrenia sú súčasťou plánu vlády, ktorá chce znížením dotácií energií oživiť ekonomiku krajiny.

Premiér Ibrahim Mehleb v sobotu na tlačovej konferencii hájil škrty v dotáciách, pričom uviedol, že bolo potrebné stabilizovať ekonomiku krajiny a ako dodal ušetrené peniaze zo škrtov budú vynaložené na vzdelávanie a zdravotníctvo.

Egyptská vláda už uviedla, že dotácie energií a potravín tvoria takmer štvrtinu rozpočtu a musia byť redukované.

Podľa najnovších údajov, rozpočtový deficit Egypt dosiahol v prvých jedenástich mesiacoch tohto fiškálneho roka 9,3 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).

Zdroj

ZDROJwww.zemavek.sk
JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

0 Comments
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre