V KOHO ZÁUJME?

4
2909
Zdroj foto: facebook.com

Predstavte si platenú a medializovanú kampaň, ktorá bude vyzývať ľudí, aby sa nezúčastňovali volieb. Jej podtitul by znel V ZLOM SYSTÉME NEEXISTUJE SPRÁVNA VOĽBA. Kampaň by bola podporená aj známymi tvárami.

Napríklad Richard Stanke, herec by pre ňu povedal: „Zatiaľ som iba rozhodnutý, že sa volieb nezúčastním. Súčasný systém  vo mne vyvoláva obavu, že menšina opäť svojvoľne uprie právo väčšine bez toho, aby to bolo verejnosti objektívne predložené bez tendenčných a bulvárnych informácií.“

Zuzana Fialová, herečka by zasa povedala: „Veď nechoďte hlasovať, ani ja nejdem. Voľby sú samozrejme absurdné… Riešime tu veci, ktoré vo vyspelých krajinách nikomu nenapadnú. Veď si to povedzme na rovinu, tieto voľby idú zasa riešiť Fica. Keď už opozícia používa také silné výrazy ako podvody a kradnutie, ja jej teda pripomínam, že aj ona chce tiež opäť podvádzať a kradnúť.“

Petra Polnišová, herečka by povedala: „Volieb sa určite nezúčastním. Nemám jediný dôvod myslieť si, že nevolenie znamená že volím Kotlebu, alebo Fica. Robiť z nevoličov strašiaka mi príde v tomto storočí naozaj absurdné a nemiestne. Myslím, že tento štát má kopu iných nedoriešených problémov, ktoré sa nás bytostne dotýkajú… Toho, čoho sa bojím viac je vytváranie predsudkov, zavádzanie a účelová manipulácia.“

Martin M. Šimečka, spisovateľ a publicista by povedal: „Voliť nepôjdem, lebo ich považujem za nástroj utláčania. Nechcem sa účasťou vo voľbách podieľať na rozdúchavaní politickej vojny, do ktorej Slovensko vťahujú politickí kandidáti.“

Michal Hvorecký, spisovateľ by mohol povedať: „Pôvodne som plánoval hlasovať za menšie zlo, ale pridávam sa k tým, ktorí voľby bojkotujú ako nespravodlivé, zavádzajúce a celkom zbytočné. V sobotu 9. marca sa budem venovať svojmu synovi a tehotnej manželke a aj vám odporúčam stráviť deň so svojimi rodinami a priateľmi. Zmysluplne spoločne stráveným voľným časom urobíte pre svojich najbližších a pre slovenskú spoločnosť oveľa viac ako účasťou.“

A v podobnom duchu by pokračovalo množstvo ďalších verejne známych osôb.

Ja viem, asi je to nereálna predstava.  Aj vyššie spomínané osoby totiž z aktuálne zavedeného systému štedro profitujú a preto v tomto čase naopak vyzývajú k účasti vo voľbách čo to dá.

Je to logické. Voľby totiž dodávajú akú-takú legitimitu tomuto chorému systému a nízka volebná účasť by mohla nahlodávať jeho vierohodnosť.

Nahlodať skorumpovaný zastupiteľský systém by ho mohlo aj uvedomenie si väčšiny obyvateľstva, že o svojom osude predsa dokážu rozhodovať priamo ľudia aj bez zbytočných, podvádzajúcich a naviac neraz cudzie záujmy hájacich sprostredkovateľov. A práve na takéto priame rozhodovanie je určený najdemokratickejší inštitút – referendum.

Možno aj preto sme boli nedávno svedkami platenej a medializovanej kampane, ktorá vyzývala ľudí k ich NEÚČASTI na referende.  A protireferendovú kampaň NEJDEME podporovali aj niektoré k parlamentným voľbám vyzývajúce známe „osobnosti“. Vtedy bolo ich cieľom odradiť ľudí od využitia najdemokratickejšieho inštitútu našej krajiny – referenda.

Zdroj: nejdeme.sk
Zdroj: nejdeme.sk

Na mieste je preto otázka. V koho záujme je bojovať proti nástroju, ktorý počúva hlas každého jedného človeka a zároveň vyzdvihovať nástroj, cez ktorý sa človek na 4 roky svojho hlasu vzdáva v prospech niekoho iného? Naozaj je to v záujme toho človeka?

PS.: za zmienku stojí aj skutočnosť, že tak ako sa za protireferednovovou a provolebnou kampaňou nachádzajú tie isté tváre, tak sa za nimi dajú objaviť aj tie isté zdroje financií… A Ľubomírovi H. ďakujem za tip :)

 

JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

4 Comments
najstaršie
najnovšie najpopulárnejšie
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
JozefSolc

Ano, ludia by mali rozhodovat priamo, len ako to dosiahnut? Priama demokracia to ma ako zakladnu prioritu, volme ju, nech to presadi.

Miro

JozefSolc, ano, Priama demokracia to ma ako program, ale veris im natolko, ze by to aj skutocne po (utopickom) vitazstve presadili? Ja moc nie. Kazdy si chce urvat kus zvanca, nech slubuje cokolvek, to by uz mali vidiet vsetci, ktori nejake tie volby od 89teho zazili. Nemam ani kuska dovery, ze sa raz najde medzi politikmi niekto, kto bude robit nieco pre spolocnost aj bez postrannych biznisov, lebo nik sa do vysokej politiky bez penazi nedostane a tie peniaze od niekial musia prist, vsakze? Uspesny politik musi splatit svoj dlh, no a rojkovia sa bud prisposobia hre, alebo budu „pomleti“… Zobraziť viac >>

Filoména Púhová

:) Takže podľa autora je jedno o čom sa hlasuje, dôležité je len či sa hlasuje alebo nie. No výborne. Šiel by hlasovať keby sa hlasovalo v referende o zavedení cenzúry zakazujúcej pod hrdelným trestom takto tárať?