SÚ BRITSKÝ OBČANIA MEDZI ISLAMSKÝMI BOJOVNÍKMI V SÝRII?

0
1259

Text nižšie je slovenský preklad tohto článku portálu: www.telegraph.co.uk

Ministerstvo zahraničia vyšetruje správy o Angličanoch  medzi islamskými únoscami novinárov v Sýrii.

Ministerstvo zahraničia vyšetruje správy o tom, že britskí občania patria medzi islamských bojovníkov, ktorí uniesli britského fotografa a jeho holandského kolegu v severnej Sýrii.

John Cantlie a Holanďan Jeroen Oerlemans boli držaní skupinou po dobu jedného týždňa potom, čo sa náhodne narazili na ich tábor pri prekračovaní hraníc z juhovýchodného Turecka, aby podali správu o povstaní proti prezidentovi Basar al-Assadovi.

Počas svojho času v zajatí sa im vyhrážali smrťou, ak nekonvertujú na islam, a obaja boli postrelení a ľahko zranený, keď sa pokúšali bosý utiecť. Boli oslobodení vo štvrtok večer potom, čo sa v tábore objavila skupina vojakov Slobodnej Sýrskej Armády a nahnevane požadovala ich prepustenie.

Pán Cantlie ešte nehovoril o jeho utrpení, ale pán Oerlemans povedal holandským médiám, že niektorí z gangu, ktorého veľkosť sa údajne pohybuje v počte medzi 30 a 100 mužov, mali „Birminghamský prízvuk“.

Zdroj blízky k incidentu v rozhovore pre The Sunday Telegraph, že existuje možnosť, že  najmenej šesť mužov malo britské hlasy, vrátane jedného s ťažkým prízvukom južného Londýna.

„Nikto si nie je istý koľkí, ale títo ľudia všeobecne cestujú v malých skupinách asi pol tucta,“ uviedol zdroj.

V tábore boli ľudia z Pakistanu, Bangladéša a Čečenska, ale žiadny občan Sýrie. Zdroj dodal, že asi “40% z nich” rozprávalo anglicky, avšak nebolo jasné, akej sú národnosti….

Možnosť, že britskí štátni príslušníci alebo rezidenti sú súčasťou skupiny znepokojuje vládu, ktorá sa v posledných rokoch pokúšala  zastaviť pripájanie sa  v Británií narodených Ázijcov a Arabov k zahraničným džihádistickým hnutiam.

Správy prichádzajú uprostred rastúcich obáv, že skupiny sunnitských extrémistov a frakcie Al-Kajdy sa pokúšajúe pripojiť k povstaleckému  hnutiu v Sýrii.

V rozhovore pre holandské médiá, pán Oerlemans hovoril, že on a pán Cantlie strávil veľkú časť svojho času so zaviazanými očami. Pre NRC Handelsblatt noviny povedal: „Jeden z čiernych džihádistov bol ako šialený a kričal:“. Sú novinári a teraz uvidia ako na tomto mieste pripravujeme medzinárodný džihád'“

Skupina ich obvinil z toho, že sú špióni, a držala ich za účelom vymáhania výkupného, ​​povedal pán Oerlemans. A dodal: „Akonáhle Assad padne, títo bojovníci chcú zaviesť islamské právo šaría a, v Sýrii.“

Pán Cantlie a pán Jeroen, ktorí boli ľahko zranený na paži resp. v oblasti bedier,  sa teraz vracajú domov.


Pocitadlo.sk

JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

0 Comments
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre