JE ALEBO NIE JE DENNÍK N PROPAGANDISTICKÉ MÉDIUM?

3
1487

Propaganda (z lat. propagare – rozširovať) je rozširovanie názorov a informácií s cieľom zmeny názorov, ovplyvnenia, vyvolania alebo zosilnenia určitých postojov alebo konaní. Sprievodným javom propagandy je často skresľovanie faktov. Propaganda zvykne vytvárať zdanie vyššieho cieľa, využíva ľudské vášne, strach a nenávisť. (Wikipedia)

5.10. vyšiel na  portáli Denníka N článok šachistu Jána Markoša s názvom „Zlaté časy ruského šachu sú definitívne preč„.  V pár riadkoch, ktoré sú verejne dostupné pre širokú verejnosť sa píše: „Pre Rusko znamená porážka Kariakina s Nórom Carlsenom definitívne potvrdenie konca jednej éry v histórii kráľovskej hry. Ich slávne časy patria minulosti.

Šach je ten najintelektuálnejší šport, a my Rusi sme vždy obsadzovali tie najvyššie priečky medzinárodných rebríčkov,“ povedal Vladimir Putin v príhovore k účastníkom jedného šachového turnaja v roku 2014. Keby tieto slová povedal v roku 2000, keď sa prvýkrát stal prezidentom, mal by pravdu. O štrnásť rokov neskôr však zneli skôr ako spomienka na staré zlaté časy. Svedčí o tom aj výsledok zápasu o majstra sveta, v ktorom Nór Magnus Carlsen tesne, ale predsa porazil Rusa Sergeja Kariakina.

V minulosti bola nadvláda Sovietov či Rusov vo svete šachu takmer neuveriteľná. Medzi druhou svetovou vojnou a koncom milénia boli všetci majstri sveta okrem Američana Bobbyho Fischera (1972 – 1975) zo Sovietskeho zväzu alebo z Ruska.“

Čo sa píše v článku ďalej už netuším, pretože to čítajú už iba tí čo si zaplatia. Každopádne z toho čo je verejne dostupné som ja nadobudol dojem, že Putin klame, Rusi v šachu upadajú a keďže ide o intelektuálny šport, logicky asi osprostievajú. Avšak vzhľadom na praktiky slovenských médií som si dal tú robotu a dohľadal si súvisiace fakty, keďže o šachu som nevedel absolútne nič.

Autorom uvedená citácia Putina hovorila o najvyšších priečkach medzinárodných rebríčkov, pozrel som sa teda na tie najvyššie priečky rebríčkov Svetovej šachovej federácie (FIDE). A takéto sú fakty v aktuálnych rebríčkoch (December 2016).

Rebríček Standard Top 100: V prvej stovke je 22 Rusov, v prvej 25-ke je 7 Rusov. Druhou najpočetnejšou krajinou v rebríčku sú USA. V top100 majú 8 hráčov, a v top 25 3.

stand

Rebríček Rapid Top 100: V prvej stovke 27 Rusov, v prvej 25-ke 7 Rusov. Druhou najpočetnejšou krajinou je Ukrajina s 8 hráčmi v top100 a 1 v top 25.

Rebríček Blitz Top 100: V prvej stovke je 21 Rusov, v 25-ke 6 Rusov. Druhou najpočetnejšou krajinou je Ukrajina s 11 hráčmi v top100 a 1 v top 25.

blitz

A keďže sa v článku písalo o konci éry, pozrel som sa aj do rovnakých rebríčkov juniorov.

Rebríček Standard Top 100: Medzi juniormi je v prvej stovke 18 Rusov a 8 z nich je v prvej 25-ke. Nasleduje USA s 10 hráčmi v top100 a 3 v top25.

Rebríček Rapid Top 100: V top100 je 36 Rusov a 13 z nich je v top25. Druhá Čína má v prvej stovke 7 hráčov a v top25 je jeden z nich.

Rebríček Blitz Top 100: v prvej stovke je 30 Rusov a 12 z nich je v top25. Druhou najpočetnejšou krajinou je Nemecko so 7 hráčmi v top100 a 2 v top25.

Neviem ako vy, ale ja teda nemám pocit, že by sa Rusi z najvyšších priečok či už aktuálnej generácie, alebo tej generácie nastupujúcej nejako vytratili. Áno, šachistov ako boli Karpov a hlavne Kasparov (boli na čele rebríčkov desiatky rokov) tam nemajú, ale po pohľade na aktuálne rebríčky na mňa pôsobí verejne dostupná časť článku Denníka N minimálne zavádzajúco.

A to som ešte nevedel, že Nór Magnus Carlsen je s výnimkou dvoch mesiacov v roku 2010 a 4 mesiacov v roku 2011 (kedy ho preskočil Ind Viswanathan Anand) svetovou jednotkou takmer nepretržite 6 rokov od januára 2010 až dodnes.

Svetové jednotky od roku 2000

Rovnako od roku 2013 až dodnes vyhral všetky majstrovstvá sveta a ďalších 6 rokov pred ním bol majstrom sveta vyššie spomínaný Ind.

Čiže aj z tohto pohľadu pôsobí ako nadpis „Zlaté časy ruského šachu sú definitívne preč“ tak aj tvrdenie „Pre Rusko znamená porážka Kariakina s Nórom Carlsenom definitívne potvrdenie konca jednej éry v histórii kráľovskej hry“ (v roku 2016) pomerne zvláštne. Však éra ruských majstrov sveta a svetových jednotiek skončila prakticky pred 10 rokmi.

Ale rozumiem tomu, že spojenie Rusko, Putin, úpadok je v dnešnej dobe v redakciách typu Denník N viac ako potrebné.

PS.: ak niekto tento môj článok pochopí ako obhajobu agenta KGB a jeho politiky, tak odporúčam prečítať ešte raz a potom ešte raz a ešte raz. Až pokiaľ to nedocvakne.

JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

3 Comments
najstaršie
najnovšie najpopulárnejšie
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
Tese

Denník N, nie sú to náhodou tie „špinavé protislovenské prostitútky“?

Miroslav

Niesu, Eset si kupil medium s nakladom 4000 a pusta tam naco ma on chut. Dennik N nema s nezavislostou nic spolocne, viz Lipsicove stado …..

zdenko

Denník N extrémisti. ak tam niekto napíše iný názor vynorí sa pár týpkov a nechutne „argumentujú“. ľutujem tých čo tam z nevedomosti napíšu svoj názor a potom sa to na nich spustí. Okrem falošných nickov, ktorých tam je dosť sú tam doslova extrémistické individuá..čo chcú brať volebné právo tým čo nemajú vysokú školu, alebo pomýlene rozširujú názor ako pravoverný, že pre kresťanov sú gayovia druhotriedny občania! (spolu so Smatanom), čo je nebezpečné klamstvo a celkovo jedno slovo extrémisti..bez problémov napíšu že chcú smrť ľuďom, čo sa tam vyskytuje často, zakazovať názor, zakazovať sloboddu a napr., keď teraz ohovaral ten špinavec… Zobraziť viac >>