NÁSILNOSTI V PARÍŽI AJ PO ZAKÁZANÍ PRO-PALESTÍNSKOHO ZHROMAŽDENIA

0
114
Protestujúci v Paríži (Reuters / Philippe Wojazer)

Najmenej 38 zatknutých a niekoľko zranených, taká je bilancia sobotňajšej demonštrácie na podporu Palestínčanov, ktorá sa uskutočnila v Paríži. Poriadková polícia na rozohnanie nepovoleného zhromaždenia použila slzotvorný plyn.

Demonštrácia v Paríži bola namierená proti izraelskej vojenskej operácii v pásme Gazy, ktorá sa v posledných dňoch vystupňovala do pozemnej invázie a konala sa aj napriek piatkovému zákazu miestnej vlády. „Operation Edge“ si počas 12 dní izraelskej ofenzívy vyžiadala životy 342 palestínčanov, s najmenej 46 ľuďmi zabitými v sobotu.

Organizátori odhadujú, že na zhromaždení organizovanom aj Novou antikapitalistickou stranou (NPA) sa zúčastnilo až 10.000 ľudí.

Na začiatku protestu boli za jasotu davu verejne roztrhané a spálené niektoré izraelské vlajky. Protest nakoniec prerástol do násilností, pri ktorých desiatky protestujúcich, pomocou kameňov a fliaš, útočili na policajtov, pričom polícia odpovedala slzotvorným plynom.

V neskorých popoludňajších hodinách ešte niekoľko mladých mužov, z ktorých niektorí mali na svojich ramenách palestínske vlajky, stále hádzali na políciu kamene. Za súmraku bolo okolie, kde došlo k stretom pokryté rozbitým sklom, nachádzali sa tam rozbité telefónne búdky a dva zničené autobusy.

Podľa policajných zdrojov bolo počas stretov zatknutých 38 ľudí a bolo zranených aj 14 policajtov, informovala agentúra AFP. Počet zranených medzi demonštrantami nebol známy.

Už protest, ktorý sa konal minulú nedeľu vyústil do násilností, počas ktorých účastníci protestu napadli dve synagógy. Francúzsky prezident Francois Hollande uviedol, že nedovolí, aby sa násilie súvisiace s Izraelom prelialo aj do Francúzska.

„To je dôvod, prečo som po vyšetrovaní žiadal ministra vnútra, aby sa zabezpečilo, že sa takéto protesty nebudú konať,“ povedal novinárom pri návšteve Čade.

Vo Francúzsku žije najviac moslimov a židov v západnej Európe a protesty sa konali aj vo väčšine veľkých francúzskych miest. Až 4000 ľudí sa zhromaždilo v Lyone, 3000 sa pripojilo k anti-izraelským zhromaždeniam v Marseille a najmenej 1300 v Štrasburgu.

Tisíce ľudí pochodovalo a vyzývalo na ukončenie izraelskej invázie a zrušenie blokády Gazy aj inde v Európe, vrátane Londýna a Bruselu.

Zdroj: RT, TASR

ZDROJwww.zemavek.sk
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre