NA HLAVNÉ MESTO LÍBYE ÚTOČILI NEZNÁME LIETADLÁ

0
248

Neznáme bojové lietadlá napadli ciele v hlavnom meste Líbye krátko potom, čo ozbrojenci z mesta Misurata prevzali plnú kontrolu nad medzinárodným letiskom v Tripolise. Tí z leteckých útokov obvinili Egypt a Spojené arabské emiráty.

V uplynulých týždňoch, bolo letisko, ktoré sa nachádza 30 kilometrov južne od Tripolisu, svedkom stretov medzi skupinami milícií známych ako Fadžr Líbya (zloženách hlavne z mužov z Misuraty) a jednotkami Zintán.

V sobotu militanti z Fadžr Líbya oznámili, že dostali pod kontrolu letisko, ktoré mali jednotky Zintán pod kontrolou od pádu režimu Muammara Kaddáfího v roku 2011.

Líbyjský  parlament v rovnaký deň označil ozbrojencov za „teroristov“, hovoriac, že „skupiny konajúce pod menami Fadžr Líbya a Ansar al-Šaria sú teroristické skupiny a vyhnanci, ktorí povstali proti legitímnej moci.“

Ansar al-Šaria ovláda zhruba 80 percent východnej časti mesta Benghází.

Parlament, ktorý sídli v Tobruku, čo je asi 1600 km východne od hlavného mesta uviedol, že je odhodlaný sa s nimi vysporiadať prostredníctvom ozbrojených síl.

„Tieto dve skupiny sú legitímny cieľ národnej armády“ uviedli poslanci, pričom chcú dosiahnuť zastavenie ich zabíjania a zloženie zbraní. Líbya však nemá funkčnú armádu a preto o boj s ozborojencami požiadali bývalého generála Haftara, ktorý je spojencom milícií zo Zintánu.

Začiatkom tohto mesiaca novozvolený parlament Líbye požiadal OSN o vojenskú intervenciu s cieľom zabezpečiť ochranu civilistov uprostred neúprosných stretov. Zákonodarný orgán tiež hlasoval, aby sa rozpustili súperiace milície, dávajúc im ultimátum, na pripojenie sa k armáde a polícii do konca roka 2014.

Aj takmer tri roky po zvrhnutí Kaddáfího Líbya stále bojuje s narastajúcim násilím a to aj napriek úsiliu centrálnej vlády nastoliť zákon a poriadok.

Zdroj: presstv.ir, eurozpravy.cz

ZDROJwww.zemavek.sk
JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

0 Comments
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre