BLAIR: IRACKÁ KATASTROFA NIE JE MOJA VINA

0
88
Tony Blair (Foto: Reuters)

Bývalý britský premiér Tony Blair odmieta myšlienku, že jeho podpora americkej invázie do Iraku v roku 2003 spôsobila nedávny nárast násilia v krajine.

„Musíme sa zbaviť predstavy, že sme to spôsobili my“, napísal Blair v eseji zverejnenej na svojich internetových stránkach v sobotu. Domnienka, že k súčasnej situácii viedla Američanmi vedená invázia do Iraku,  je „bizarná“, dodal.

Bývalý premiér trval na tom, že invázia do Iraku, ktorá viedla k zvrhnutiu bývalého irackého diktátora Saddáma Husajna bola správna a že by to bolo ešte horšie, keby pred viac než desiatimi rokmi nebol zbavený moci.

10. júna bojovníci tzv. Islamského štátu v Iraku a Levante (ISIL) získali kontrolu nad časťou územia v severných oblastiach Iraku. Radikáli získali kontrolu nad provinciou Ninive, vrátane jej provinčného hlavného mesta Mosul. V okolí Mosulu malo byť vysídlených okolo pol milióna ľudí.

Teroristi tiež prisľúbili pokračovať v ich nájazdoch smerom k irackej metropole Bagdad.

Kritici však odmietajú tvrdenie Blaira a hovoria, že americko-britská invázia do Iraku bola hlavným dôvodom pre súčasnú situáciu v arabskej krajine.

Michael Stephens, z Royal United Services Institute uviedol, že si myslí, že Blair dáva „ruky preč od zodpovednosti“ a že vojna v Iraku hrala hlavnú úlohu v destabilizácii krajiny.

Britské sily sa v roku 2003 pod zámienkou, že režim Saddáma Husajna vlastní zbrane hromadného ničenia, podieľal na Američanmi vedenej invázii do Iraku. Žiadne takéto zbrane neboli v Iraku nikdy objavené.

Zdroj16

ZDROJzemavek.sk
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre