MILITARISTI Z NATO PRÍDU NA SLOVENSKO

0
97
Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen (Foto: AP)

Už o niekoľko dní budú mať v Bratislave stretnutie militaristi z celého sveta. Medzi zúčastnenými nebude chýbať ani generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen, či vrchný veliteľ medzinárodných síl NATO v Afganistane generál John Allen.

Bratislava sa po roku, v dňoch 14.-16. mája 2014, opäť stane hostiteľkou medzinárodnej bezpečnostnej konferencie – Globsec. Okrem diskusie o situácii na Ukrajine sa na konferencii bude hovoriť aj o aj o blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu a jesennom summite NATO.

Ako sa vyjadril jeden zo zástupcov organizátorov Róbert Vass, konferencia sa koná „počas jednej z najväčších kríz v Európe, akými sme boli svedkami od konca studenej vojny. Z Bratislavy sa stane miesto, kde sa týždeň pred ukrajinskými voľbami budú viesť zásadné debaty a rokovania nielen o budúcnosti krajiny, ale aj dopadoch, ktoré táto kríza má na medzinárodné spoločenstvo“.

Na slávnostnej večeri, ktorá sa bude konať popri Globsecu si zúčastnení pripomenú 10. výročie vstupu siedmich krajín do NATO.

Konferencie sa okrem vyššie spomínaných vysokých hodnostárov NATO zúčastní aj množstvo ďalších zaujímavých slovenských či zahraničných mien.

Zo slovenských elít na zozname účastníkov nájdete napríklad bývalého premiéra SR Mikuláša Dzurindu, ktorý v roku 1999 podporil bombardovanie Juhoslávie jednotkami NATO. Tohto času pôsobí aj vo funkcii prezidenta bruselského Centra pre európske inštitúcie (CES).

Nechýba ani čestný prezident Inštitútu pre verejné otázky Martin Bútora, ktorý sa o vojne v Iraku vyjadroval ako o „diele“, ktoré sa po otcovi G.H.W.Bushovi rozhodol dokončiť jeho syn G.W.Bush.

Ďalšími slovenskými účastníkmi konferencie sú bývalý styčný diplomat v centrále NATO v Bruseli a čestný prezident Slovenskej atlantickej komisie (SAC) Rastislav Káčer, bývalý osobný vyslanec vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ J.Solanu Miroslav Lajčák (pozn. J.Solana vydal v roku 1999 rozkaz NATO na bombardovanie Juhoslávie) a množstvo ďalších.

Čo sa týka zahraničných účastníkov, tak nebude chýbať ukrajinský „revolucionár“ Vitalij Kličko, riaditeľka Inštitútu pre otvorenú spoločnosť v Bruseli Heather Grabbe, odchovanec CIA Robert Kandra, pracovník The German Marshall Fund of the United States (GMF) a účastník akcií NATO v Afganistane Mark R. Jacobson a množstvo ďalších.

Prehľad väčšiny účastníkov je na obrázku nižšie.

Zdroj foto: globsec.org

ZDROJzemavek.sk
JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

0 Comments
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre