ZANALYZOVALI – DENNÍK N A KRIMINALITA PRISŤAHOVALCOV V NEMECKU

0
1354

Hneď na začiatok treba zdôrazniť, že Denník N zafinancovali páni z firmy ESET a ak budú aj v politike podporovať takých ľudí a praktiky ako v žurnalistike prostredníctvom tohto média, tak sa má Slovensko po skončení ničivej éry „vlastnej hlavy“ naozaj na čo tešiť…

Dnes sa ku mne na Facebooku dostal článok, pri zdieľaní ktorého ľudia v sprievodných komentároch použili ľudia aj takéto vety: „Trocha FAKTOV na tie bulvárne články o migrantoch“ či „Odporúčam pozrieť si ten článok celý. Len aby bolo jasné, ako nám sem tí zlí migranti nosia kriminalitu…“.

Denník N sa z dôvodu nenavyšovania ich čísiel návštevnosti snažím dlhodobo ignorovať, ale potom ako vysvitlo, že ich čísla návštevnosti boli aj tak manipulované som sa rozhodol, že v tomto prípade sa tam prekliknem.

Však ono už samotný názov „Kriminalita a migrácia v grafoch – mali by ste sa báť svojho suseda cudzinca?“ v kombinácii s veľavravným perexom „Štatistiky z Nemecka NEPOTVRDZUJÚ, že by veľký počet prichádzajúcich migrantov automaticky znamenal vyššiu kriminalitu“ a ešte veľavravnejším grafom v náhľadovom obrázku boli neodolateľné aj pre mňa.

Rastislav Kačmár, Sergej Paramonov, Ivan Bobošík, Christopher M. Czechowicz. Hneď štvorica autorov. Tak to bude určite kvalitná faktografická analýza, však sa hovorí že viac hláv, viac rozumu. Tak idem na to.

Prvá pasáž fakty neobsahovala, tak som ju preletel. A zastavil som sa až v ďalšej časti článku s podtitulom „Kriminalita v Európe NERASTIE“, kde vidím prvý graf. Príde mi síce pomerne zvláštne napísať takéto tvrdenie v roku 2017, keď majú údaje iba do roku 2014 a ako sa naviac aj v článku spomína „najväčšie prúdy migrantov prichádzali v roku 2015„, ale hovorím si nebudem hneď pri ich prvom výmysle (ich graf KONČÍ v roku 2014, čiže to nemajú doložené žiadnymi faktami) lámať nad článkom palicu.

George Bernard Shaw kedysi povedal, „Poznám tri druhy klamstva: Malé klamstvo, veľké klamstvo a štatistika.“ A práve toto ma napadlo potom, ako som sa dostal do pasáže „Kriminalita v Nemecku sa drží na približne rovnakej úrovni“.

Opäť je tam viacero grafov končiacich v roku 2014 a tak si po tej skúsenosti spomínanej vyššie pre istotu otváram už aj oficiálne štatistiky. A keď sa pozriete do oficiálnych výročných štatistík nemeckého Ministerstva vnútra nájdete tam nasledovné údaje:

Rok Počet trestných činov na 100 000 obyvateľov Počet trestných činov
2 006 7 647 6 304 223
2 007 7 635 6 284 661
2 008 7 436 6 114 128
2 009 7 383 6 054 330
2 010 7 253 5 933 278
2 011 7 328 5 990 679
2 012 7 327 5 997 040
2 013 7 404 5 961 662
2 014 7 530 6 082 064
2 015 7 797 6 330 649

Z týchto čísiel je vidieť, že počet trestných činov vzrástol od roku 2010 po rok 2015 takmer o 400 tisíc. Avšak v štatistikách výročnej správy ministerstva pribudla v roku 2015 nová kolónka s názvom „Straftaten insgesamt ohne ausländerrechtliche Verstöße – celkový počet trestných činov bez porušovania migračných zákonov“. A vďaka tomu je štatistika pre rok 2015 hneď priaznivejších 5 927 908 trestných činov.

A práve to bola voda na mlyn chlapcov z Denníka N. Nielen že samozrejme použili to štatisticky výhodnejšie číslo, ale zverejnili aj „úžasnú“ obhajobu porušovania zákonov tohto druhu: „V štatistikách zo Spolkového kriminálneho úradu nie sú zahrnuté porušenia zákonov, ktoré sa týkajú ilegálneho prekročenia hraníc a pobytu. Tie totiž spácha väčšina ilegálnych migrantov, no nie sú skutkami, čo by priamo ohrozovali obyvateľov krajiny, do ktorej migranti prichádzajú„. Hneď ma napadla otázka, že prečo tam sú krádeže v supermarketoch, podvody či jazdenie na čierno? Však tie tiež priamo neohrozujú obyvateľov krajiny…

Potom tam ešte niečo pokombinovali, vyrobili prvý graf pokračujúci „až“ do roku 2015 a nakoniec vďaka tomu prišli k záveru, že kriminalita v Nemecku s príchodom migrantov dokonca klesla: „Ak by sme však zohľadnili nárast počtu obyvateľov (len žiadateľov o azyl prišlo do Nemecka 890-tisíc), počet takýchto skutkov na 100-tisíc obyvateľov je dokonca nižší a kriminalita medzi rokmi 2014 a 2015 klesla.“ Človek by vďaka tomu hádam aj nadobudol dojem, že to je práve vďaka tým migrantom.

Avšak keď sa pozriete do správy nemeckého Spolkového kriminálneho úradu (BKA) Kriminalität im Kontext von Zuwanderung Bundeslagebild 2015 (podrobnejšie fakty z nej som po preložení do slovenčiny zverejnil >TU<), okrem iného v nej nájdete aj takýto graf vývoja objasnených trestných činov (neviem prečo ho Denník N nespomína). Bledomodré stĺpčeky sú tie činy, čo spôsobili prisťahovalci.

Z údajov BKA vyplýva, že v roku 2015 prišlo pri kriminalite prisťahovalcov v porovnaní s rokom 2014 k nárastu o 79%. A rovnako došlo aj k nárastu podielu na celkovom počte objasnených trestných činov z 3,6% v roku 2014 na 6,5% v roku 2015. Ono je to aj celkom logické, však pokiaľ neprichádzajú iba anjeli, viac ľudí=aj viac zlých činov. Pre istotu ale ešte raz zdôrazňujem, že štatistiky BKA hovoria iba o objasnených činoch. V ďalších miliónoch neobjasnených prípadne nenahlásených činov môžu prisťahovalci figurovať v úplne iných -možno lepších- číslach.

Hlavy z Denníka N to zaujímavo riešil aj v odseku „Kriminalita verzus nárast počtu cudzincov v Nemecku“. Do ďalšieho grafu končiaceho v roku 2014 dali krivku vývoja počtu cudzincov v Nemecku a ku nej krivku vybranej kriminality pričom dospel k názoru „že počet migrantov, respektíve obyvateľov Nemecka, ktorí majú „migrantské pozadie“ stúpa v stovkách tisícov, v dlhodobejšej perspektíve dokonca v miliónoch, kým počet protiprávnych činov, ako už bolo spomínané, si zachováva rovnaký trend a nie je v ňom badateľný žiadny výrazný nárast. Kritici môžu síce poukazovať na to, že príchod migrantov sa na kriminalite prejaví až v dlhodobejšej perspektíve, no dlhodobý trend naznačuje, že sa to nedeje, a neplatí ani argument, že migranti v Nemecku spôsobili okamžitý nárast kriminality.“ Keby sa vrátime k tej štatistike objasnených deliktov BKA, tak áno celková kriminalita si zachováva rovnaký trend. A tam sa o to starajú prisťahovalci, keďže nárast ich kriminality dorovnáva to, o čo by celková kriminalita klesala.

Potom ma už v tomto „úžasne“ analytickom článku Denníka N zaujal už iba tento graf. Vypadá to tak, že najhorší sú Turci, Rumuni a Poliaci.

zdroj: dennikn.sk
zdroj: dennikn.sk

Nikde sa tam samozrejme nedočítate aké veľké zastúpenie má tá-ktorá národnosť na celkovej populácii Nemecka (keďže je logické, že 5 miliónová komunita bude mať medzi páchateľmi vyššie percento ľudí ako 500 tisícová), ale zato zistíte, že „Na druhej strane imigranti vo väčšine prípadov páchajú nenásilné skutky, ktoré SÚVISIA S ICH HORŠOU ekonomickou SITUÁCIOU – podvody, podvodné získavanie služieb (napríklad nezaplatenie za služby) a drobné krádeže. Často sú do štatistík zaznamenaní aj pre cestovanie „načierno“ a pokutu, ktorú za takéto cestovanie dostanú, no nevedia alebo nechcú zaplatiť. A aj napriek tomu, že v médiách po celej Európe sa najviac písalo o sexuálnych zločinoch a útokoch na domáce obyvateľstvo podľa nemeckého Die Welt takéto trestné činy v skutočnosti predstavujú menej ako 1 percento z celkového počtu protiprávnych skutkov.“

Áno, aj toto s krádežami a cestovaním na čierno je pravda. Ale pravda je, aj to že v štatistike objasnených prípadov týkajúcich sa prisťahovalcov je v kategórii trestných činov ohrozujúcich život (zabitie, vražda, ..) nárast o 91%, hoci celkový počet týchto prípadov v rovnakom období (2014 – 2015) klesol. V kategórii trestných činov proti sexuálnemu sebaurčeniu (znásilnenia, zneužívanie detí, detská pornografia,..) je napriek celkovému medziročnému poklesu pri prisťahovalcoch zaznamenaný nárast o 77%. V kategórii násilných deliktov (ľahké a ťažké ublíženie na zdraví, lúpeže, obchodovanie s ľuďmi za účelom sexuálneho vykorisťovania,…) je v objasnených prípadoch celkom zaznamenaný pokles, ale v prípadoch prisťahovalcov je zaznamenaný nárast o 93%.

Potom tam ešte na konci toho článku spomínajú útoky na samotných migrantov a ich ubytovne ktoré sa bohužiaľ naozaj dejú a sú smutným obrazom doby a spoločnosti v ktorej žijeme. Doby a spoločnosť, ktorú v nemalej miere formujú napríklad aj ideologicky podfarbené „profi“ dátové analýzy ako napríklad táto mnou preberaná, ktorá vyšla z dielne autorov: Rastislav Kačmár, Sergej Paramonov, Ivan Bobošík a Christopher M. Czechowicz.

PS.: Odhliadnuc od toho ich selektívneho vyberania faktov, ja by som bez poznania údajov za rok 2016 také predčasné závery ako oni nerobil hlavne z dôvodu, že do Nemecka síce prišlo najviac migrantov v roku 2015, no väčšina z nich prišla až ku koncu roka… Ale želám si, aby mali pravdu, že všetko je a bude ok.

Vývoj počtu žiadostí o azyl v roku 2015 (január-december) (Zdroj: Kriminalität im Kontext von Zuwanderung Bundeslagebild 2015)
Vývoj počtu žiadostí o azyl v roku 2015 (január-december) (Zdroj: Kriminalität im Kontext von Zuwanderung Bundeslagebild 2015)
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre