NENÁPADNE VÁM PODSUNIEM KONKRÉTNE MENÁ, ALE „NECHCEM PRE BOHA NIKOHO OBVIŇOVAŤ“

5
7738

Kto ste včera počúvali Informačnú vojnu s Tiborom Rostasom a Dušanom Budzákom, tak to asi už viete (kto nie, tak si ju môžete vypočuť zo záznamu). Dvaja zástupcovia zo Zem a Veku o ktorých som si do včera myslel že sme fakt kamaráti sa tam snažili hasiť vášne, ktoré rozdúchali svojou tajno-netajnou návštevou Ruskej federácie.

Celý tento príbeh by sa dal v skratke povedať takto. Podľa informácií z russiancouncil.ru sa 4. júna 2015 z iniciatívy Ruskej ambasády na Slovensku konalo v Moskve stretnutie pri okrúhlom stole v priestoroch redakcie Международная жизнь/Medzinárodné vzťahy. Kľúčovými postavami boli šéfredaktor Zem a veku Tibor Rostas a jeden zo spolumajiteľov rádia VIVA Dušana Budzák. 23.6. bol skrátený záznam stretnutia zverejnený aj na tejto slovenskej stránke a začal sa šíriť medzi ľuďmi. Ešte v ten istý deň večer sa v živom vysielaní Slobodného vysielača redaktor Zem a veku Ľubomír Huďo od moskovkých aktivít a vyjadrení dištancoval a oznámil ukončenie spolupráce s časopisom. 24.6. vydal Zem a vek prvé oficiálne stanovisko. Začala sa však aj šíriť nahrávka návštevy Tibora Rostasa s Dušanom Budzákom na ruskom veľvyslanectve ešte z roku 2014. 25.6. bola Informačna vojna s Tiborom Rostasom a Dušanom Budzákom, ktorú dodnes rozdýchavam.

Okrem toho, že bola plná podpásových úderov a vyťahovania nechutností sa menovite dotkla aj priamo mojej osoby a z môjho pohľadu poriadne nechutne. Z úst Tibora Rostasa totiž práve v súvislosti so spomínanou nahrávkou z ambasády odznelo aj toto: „Tá nahrávka o ktorej teraz hovoríme a toto teraz poviem ako takú pikantériu je stále prítomná na úložisku Sofian s.r.o., pretože my sme v Sofiane nemali nikdy žiadne tajnosti. A ak z nich niekto vytiahol nejaké informácie, či to bol pán Smataník, alebo pán Gašo, alebo pán Huďo, alebo ktokoľvek, nechcem nikoho pre boha obviňovať, to už je ich vec.“, pričom z jeho úst v priebehu relácie odzneli dokonca aj tvrdenia, že ho NIEKTO spomínanou nahrávkou vydieral, aby mu zaplatil peniaze.

Čo sa môjho vzťahu so Zem a vekom týka, tak časopis bol ako moje dieťa. Bol som pri ňom prakticky od jeho zrodu. Vytváral som prvé internetové stránky, riešil predplatiteľský systém, staral sa o databázu predplatiteľov, písal som články. Zo začiatku nezištne, neskôr za finančnú odmenu. Snažil som sa robiť všetko najlepšie ako som dokázal. Či už cez pracovné dni, alebo cez víkendy, či už vo dne, alebo v noci. Nikdy som si nevypýtal viac peňazí, ako som dostal. Moja podpora časopisu bola v prvom rade principiálna, nie zištná. Keď Tibor v priebehu roka 2013 povedal, že by bolo lepšie keby som bol v Bratislave, na prelome rokov som pre dobro časopisu zabalil život v krásnej Prahe a od 1.januára už som býval v škaredšej a drahšej Bratislave. Počas môjho pôsobenia v časopise som na seba dobrovoľne preberal starostlivosť o ďalšie a ďalšie aktivity. Nielen keď sme vymysleli niečo nové, ale občas aj to čo pôvodne robil Tibor, nakoľko má dve malé deti a chcel som, aby mal viac času na trávenie so svojou rodinou, keďže občas už naozaj nestíhal.

18.5.2014 som sa po jednej výmene názorov s Tiborom dohodol, že dám výpoveď. A ako som aj vtedy povedal Tiborovi, svojim odchodom som sa pokúšal časopisu pomôcť, aj keď to vtedy nechápal. Výpoveď nebola ultimatívna, ani paragrafová. Výpoveď bola štýlom, koľko času potrebujete na nájdenie mojej náhrady? Povedal 3 a pol mesiaca, zostal som v bratislavskej redakcii 3 a pol mesiaca. Odišiel som s dohodou, že na www stránku a do časopisu budem aj naďalej prispievať bez nároku na honorár. Odišiel som v tichosti, aby čitatelia zbytočne neriešili zmeny v redakcii a aby som časopisu zbytočne nepoškodil. Pri odchode som spracoval a vysvetlil všetko potrebné mojim náhradníkom.

Jeden z náhradníkov sa však neosvedčil a tak som po dohode s Tiborom na krátky čas opäť aj po mojom odchode riešil databázu predplatiteľov s tým, že som skontroloval a opravil aj všetko spracovávané mojím prvým náhradníkom. Keď sa našla nová náhrada, v novembri som aj jej prišiel do Bratislavy osobne vysvetliť čo a ako robiť. Chcel som pmôcť aj pri rozbehnutí českej verzie Zem a veku, ale to nakoniec padlo. Keď Zem a vek na prelome rokov rozšíril svoj tím o marketingového pracovníka, svoje nezištné písanie pre časopis som ukončil.

Potom som si už žil svoj život a ich som nechával žiť si svoj. Až som včera počul to čo som počul. Samozrejme som bol veľmi sklamaný a preto som do štúdia poslal nasledujúcu správu: „Touto cestou sa chcem verejne poďakovať Tiborovi, že do svojich aktuálnych problémov chce natiahnuť aj mňa, keďže pri nahrávke nenápadne zmienil aj moje meno. A to aj napriek tomu že vie, čo a ako som robil a ako som sa aj po odchode choval a dobre vie, že by som nikdy nič také nespravil. Tibor si fakt charakter a u mňa si definitívne skončil. Ján Gašo“. Verejne som dostal takúto odpoveď:

Na nikoho sa nehnevám, asi to tak malo byť. Tiborovi želám v ďalšom živote veľa šťastia a snáď raz pochopí, že ja som chcel mojim odchodom časopisu naozaj pomôcť.

Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest
5 Comments
najstaršie
najnovšie najpopulárnejšie
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
divide et impera

Vies tipnut kto zavesil nahravku Rostasa s Kuznecovom na web? Je takmer iste ze Rostas to nebol. Je rovnako iste, ze niekto tu svojou aktivitou nieco umyselne rozbija.

divide et impera

Samozrejme nechcem od teba konkretne meno. len info ci mas tip (Rostasa by si mohol plnym pravom menovat, no Rostas bol asi nemilo prekvapeny ked nasiel onen link na ulozto..)…. Absolutne sa necudujem ze si sa ozval kedze si bol zaradeny medzi potencialnych zradcov.

valdo

Prečo sa takéto záležitosti „prepierajú“ na verejnosti? Komu vyhovuje podozrievanie, drobenie sa a v konečnom dôsledku možno i vzajomná nevraživosť? Aby hríby dobre rástli, havrani hlasno krákali, „smatana“ aby sa rozlievala po celom kraji….?