DÁNSKO UMOŽŇUJE ZMENU POHLAVIA BEZ NÚTENEJ STERILIZÁCIE

0
183
Ilustračné foto (Reuters/Thomas Peter)

Dánsky parlament odhlasoval zákon, ktorý ruší povinnosť transgender ľudí podstúpiť sterilizáciu pred tým, než im je zákonne povolené zmeniť si pohlavie a ktorý robí Dánsko prvou krajinou v Európe, ktorá umožní zmenu pohlavia bez klinickej diagnózy.

Nový zákon nadobudne účinnosť od 1. septembra tohto roku a umožní každému občanovi vo veku nad 18 rokov zmeniť si svoje pohlavie po šiestich mesiacoch „reflexie“ a bez nutnosti chirurgického zákroku.

„[Nový zákon] uľahčí a prinesie dôstojnejší život pre jednotlivca, napríklad, pri požiadaní o predloženie preukazu totožnosti v obchodoch“ uviedla v stredu ministerka vnútra Margrethe Vestagerová.

Dánsky zákon prichádza po tom, čo Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), spolu s niekoľkými jej dcérskymi spoločnosťami z OSN vydala minulý týždeň výzvu na odstránenie „nútenej, donucovacej a inej nedobrovoľnej sterilizácie“ pretože „Tieto požiadavky na sterilizáciu sú v rozpore so zachovaním telesnej integrity, právom na sebaurčenie a ľudskou dôstojnosťou a môžu spôsobiť a udržiavať diskrimináciu transsexuálov a interexuálnych osôb“.

Hoci sa jedná o doteraz najsilnejšie vyhlásenie WHO na podporu transgender ľuďom, ešte stále ich klasifikuje ako ľudí trpiacich pohlavnou dysfóriou, alebo poruchou rodovej identity, pričom aktivisti argumentujú, že udržuje diskrimináciu naznačovaním, že transgender ľuda trpia duševnou chorobou, ktorá je stále stigma.

Holandsko taktiež zakázalo nútenú sterilizáciu pri zmene pohlavia v decembri 2013, rovnako aj Švédsko na začiatku tohto roka.

Európske skupiny bojujúce za práva LGBTI osôb zmenu vítajú.

„Rovnako ako v roku 1989, kedy sa Dánsko stalo prvou krajinou na svete, ktorá zaviedla právny pojem partnerstva rovnakého pohlavia, dnes Dánsko prináša ďalšiu významnú zmenu v Európe. Namiesto udržiavania stavu zodpovedného za telo a život človeka, parlament uznal, že sa jedná o práva týkajúce sa jednotlivca“ uviedla pre Gay Star News Gabi Calleja, spolupredsedníčka výkonnej rady ILGA-Europe.

V roku 1992 Európsky súd pre ľudské práva uznal, že štátne odmietnutie niekomu zapísať zmenené pohlavie do svojich oficiálnych dokumentov bolo porušením Európskeho dohovoru o ľudských právach.

Avšak aj po viac než 20 rokoch sa mnoho transgender ľudí po celom kontinente stále snaží, aby bolo ich pohlavie legálne uznané, a to vrátane krajín, ktoré sú lídrami v oblasti ľudských práv, ako je Francúzsko a Belgicko.

Zdroj

ZDROJzemavek.sk
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre