ZUZANA SZATMÁRY

0
926
Zdroj foto: časopis Zem a vek

Zuzana Szatmáry sa narodila v roku 1947 v Bratislave do rodiny spisovateľa a komunistu Juraja Špitzera a herečky Dalmy Špitzerovej. Je to novinárka a spisovateľka.

V období socializmu vystriedala viacero profesií a tesne pred jeho kolapsom pôsobila v inžiniersko-projektovej organizácii. Ako sama hovorieva, po príchode revolúcie akoby sa bola znova narodila.

Už v decembri 1989 bola v Prahe zaregistrovaná Nadácia charty 77, pričom jednými z prvých členov správnej rady nadácie boli Milan Šimečka st., ako aj jej otec Juraj Špitzer – v tom čase už disident. Nadáciu ihneď podporil aj George Soros (medzi sponzormi figuruje jeho organizácia dodnes) a Zuzana Szatmáry sa stala nielen spoluzakladateľkou, ale aj správkyňou, výkonnou a programovou riaditeľkou. V súčasnosti predsedá správnej rade nadácie historik Ivan Kamenec, medzi členmi sa nachádza aj Milan Šimečka ml. Krátko po revolúcii sa spolu so svojím otcom a Ivanom Štrpkom podieľala aj na znovuobnovení časopisu Kultúrny život, no v roku 1993 bolo jeho vydávanie kvôli zlej finančnej situácii opäť zastavené.

S Milanom Šimečkom ml. spolupracovala aj na projekte vydavateľstva Archa, ktoré sa po boku ďalších ako je Kalligram, Fragment, RaPaMaN… nachádza v zozname vydavateľstiev podporených prostredníctvom vydavateľského programu Sorosovej Nadácie Otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation.

Len pre zaujímavosť, NOS-OSF sídlila v období od svojho vzniku v roku 1992 do roku 2000 v budove na Staromestskej ulici 6 v Bratislave, v ktorej
malo, resp. má sídlo viacero mimovládnych organizácií – Nadácia Charty 77, Vzdelávacia Nadácia Jana Husa, Slovenský helsinský výbor, Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA), hnutie Human, ako aj vydavateľstvá Kalligram a Archa, týždenník Kultúrny život či slovenská redakcia Rádia Slobodná Európa. Zuzana Szatmáry stála tiež pri zrode tradície stretávania sa predstaviteľov tretieho sektora (tzv. stupavské konferencie), na ktorých sa začalo voliť Grémium tretieho sektora.

Hovorcom grémia bol niekoľko rokov Pavol Demeš, ktorý v jednej zo svojich nedávnych publikácií uviedol: „Bez finančnej podpory amerických nadácií (ktoré podporili SAIASCTS),ako aj vládnej podpory z programu USAID, by aktivity G3S neboli realizovateľné.“ Rovnako bola aj pri zrode židovských novín Delet(v hebrejčine Dvere), do ktorých bez nároku na honorár prispievali napríklad aj Ján Štrasser, František Šebej, Ľuba Lesná, Ivan Kamenec, Stano Radič. Šéfredaktorom bol jej syn Michael Szatmáry.

„Pamätám si starého pána Šimečku aj otca, nadšene na mňa pozerali, ako to krásne robíme. Vyrábali sme výkazy, financie, cesťáky, tabuľky. Od strachu, aby sa toľko peňazí od Sorosa neroztratilo, sme viedli presné zoznamy, nesmel chýbať ani halier. To malo prisámbohu väčšiu cenu ako esej.“

Článok bol publikovaný v časopise Zem a Vek – December 2014

JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

0 Comments
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre