SAMÉ NÁHODIČKY

18
18170
Zdroj foto: isu.sk

Pomaly z každého média na mňa vyskakujú informácie o štrajku učiteľov.  Viem, že platy najmä začínajúcich učiteľov sú veľmi nízke. Mladý učiteľ si mnohokrát radšej vyberie iné pracovné miesto, akoby mal za tie mizerné peniaze pracovať v škole. Z tohto pohľadu nespokojnosť učiteľov chápem. Rovnako chápem skutočnosť, že sa najlepšiea tlačí na politikov tesne pred voľbami.

Zarážajúca je pre mňa iba tá masívna mediálna podpora. Do publikovania tohto článku sa pritom k štrajku cez registráciu na oficiálnej stránke neprihlásila ani desatina z učiteľov. A nechcem byť zlým prorokom, ale po preklikaní sa cez stránky niekoľkých najviac sa angažujúcich organizácií mi to pripadá tak, že pri tomto štrajku ide primárne o vyžitie nelichotivej situácie učiteľov v predvolebnom politickom boji.

Väčšina médií sa v súvislosti so štrajkom odvoláva na tzv. Iniciatívu slovenských učiteľov (mená Štrajkového výboru Iniciatívy slovenských učiteľov neriešim, ale sú tam aj pre mňa zaujímavé mená). Najčastejšie o štrajku podľa stránok tejto iniciatívy informuje .týždeň a Denník N. Do Denníka N investovala 1,2 milióna eur spoločnosť Eset.

Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) –
 za odbornú pomoc a poradenstvo ďakuje Aliancii Fair Play. Alianciu finančne podporujú US Embassy Bratislava, Open Society Foundation, Eset, …  Aliancia Fair Play stojí aj za odovzdávaním cien Biela vrana, pričom donormi tohto projektu sú opäť Open Society Foundations či nadácia Zastavme korupciu (zakladateľ Miroslav Trnka-Eset).

Iniciatívu slovenských učiteľov podporuje Kampaň A DOSŤ! Hovorcom tejto iniciatívy je Stanislav Boledovič a koordinuje ju Pavol Demeš. Demeš bol niekoľko rokov riaditeľom pre strednú a východnú Európu americkej mimovládnej organizácie German Marshall Fund. Pavol Demeš bol predstavený ako najskúsenejší revolucionár v článku “Americkí Che Guevarovia”, ktorý zverejnil francúzsky Le Nouvel Observateur a z ktorého vyplýva, že slovenské mimovládne organizácie sa aktívne zúčastňujú na príprave a realizácii takzvaných farebných revolúcií na postsovietskom území. V iniciatíve figuruje aj meno riaditeľa Nadácie otvorenej spoločnosti Jána Orlovského, riaditeľky nadácie Pontis Lenky Surotchak i spoluzakladateľa a predsedu Nových školských odborov Ľudovíta Sebelédiho.

Samotné Nové školské odbory taktiež figurujú aj v zozname podporovateľov ISU.  Okrem ďalších významnejších či menej významných podporovateľov tam figurujú aj mená hokejistu Michala Handzuša a hreca Richarda Stankeho. Tieto známe tváre vystúpili v novembri 2014 na proteste po boku Igora Matoviča a Daniela Lipšica…

Na môj vkus je do blížiaceho sa štrajku učiteľov zapojených až príliš veľa organizácií a osôb, ktorým bol doteraz osud nejakých učiteľov úplne ukradnutý a riešili (a ešte aj riešia) úplne niečo iné. Nápadne mi to pripomína aktivity, s ktorými sa roztrhlo vrece aj pred voľbami v roku 1998.

PS.: skontrolujte si osoby na spoločnej kandidátke Daniela Lipšica a Igora Matoviča.

Ak sa vám článok páčil, môžete ho zdieľať medzi známych. Ďakujem.
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

18 KOMENTÁROV

 1. Mrzi ma, ze to takto vypalilo, ucitelia si zasluzia viac, s tym suhlasim. Ale nie takymto sposobom podobajucim sa jednemu jedinemu a to obycajnosti jednej z politickych stran

 2. Tu bolo vymenovanych viac organizacii a spolocnosti za ktorymi su zvucne mena, ako pocet strajkujucich ucitelov. Je pravdou, ze ich ohodnotenie a podla mna skor ich postavanie je este v plienkach, ale takto idu prikladom svojim studentom, takto si ten respekt vyzaduju? Stalo sa pravy opak, degradovali sa o desat schodov nizsie v spolocnosti

 3. Moje meno je Tomáš Figa a som jedným zo spoluzakladateľom združenia “bledomodrej stužky” iniciatívy, ktorá vyšla ešte za Radicovej s prvými požiadavkami pre štát na zásadnú zmenu financovania školstva. Keďže sme sa so starými skolskymi “ficoodbormi” absolútne nedalo rozprávať (a to sme mali vyzbieranych 50000 podpisov) založili sme NŠo – nové školské odbory. Tento článok je úplne od zaciatku čisto konšpiračny… Ako ako alternatíva a cieleny kompromitujuci pokus.. NEVYŠLO

  • Ahoj Tomáš. V prvom rade ďakujem za reakciu. Keď si to prečítaš ešte raz, uvidíš, že som napísal “mi to pripadá tak, že pri tomto štrajku ide primárne o vyžitie nelichotivej situácie učiteľov v predvolebnom politickom boji”. To je podstata celého článku. Včerajší odkaz Andreja Kisku to iba potvrdil. Ty síce napíšeš, na konci že mi niečo nevyšlo, ale zároveň vo svojom príspevku priznávaš, že aj NŠO vznikli z politických dôvodov. To som napríklad nevedel :) Môžeš článok kľudne zosmiešňovať rečami o konšpiráciách, pokusoch o kompromitáciu atď. Ale skutočnosť, že sa za týmito aktivitami okrem naivných, desiatky rokov živoriacich učiteľov nachádzajú aj navzájom poprepájané osoby a organizácie, ktoré mali až doteraz učiteľov prakticky u prdele a dlhodobo riešia hlavne politiku nezmeníš.

   “Požiadavky na zvýšenie platov musia byť vyargumentované, výsledný plat musí byť dosiahnutý na základe rozumných argumentov, nie na základe toho, kto vie hlasnejšie kričať na námestí alebo kto vie spôsobiť väčšie škody štrajkom,” povedal v roku 2012 pre TASR bývalý minister školstva za vlády Ivety Radičovej Eugen Jurzyca. A s tým celkom súhlasím. Učitelia namiesto toho aby sa delili na “ficoodbory”, “novéodbory” a neviem koho všetkého, by sa mali povzniesť nad primitívne politické hry. Reprezentovať určité vyššie hodnoty. Byť inteligenciou tohto národa. Apolitickou, rozumnou, rozvážnou. Hodnou nasledovania. Verím, že keby takí boli, všetko by bolo inak.

   • Keď sa za učiteľov nepostaví verejnosť, pokiaľ verejnosť nechápe ich prínos pre spoločnosť, pre mňa to znamená, že je neskoro. Žiadne prázdne reči, obvinenia, kto je s kým a prečo, ak sa berie v širokej verejnosti školstvo len ako sklad na odkladanie detí, ktoré vyberieme keď ich budeme potrebovať – ja neviem po deviatich rokoch (povinná školská dochádzka) – a potom ich na niečo použijeme (aj keď ma už nenapadá ako nevzdelaných na čo by sa dalo – možno zbraň do ruky alebo otročiť pod bičom), ak ….. všetko je v tomto prípade irelevantné… Skončili sme.. nebude tu nič.. zanikneme… A TEJTO VLÁDE TO TAKTO VYHOVUJE, VYCHOVÁVA SI TÝMTO PRÍSTUPOM HLUCHÝCH, SLEPÝCH, NEMÝCH OTROKOV. KLAMSTVAMI MANIPULUJE NÁZORMI VEREJNOSTI A JA MÁM TOHO UŽ DOSŤ ====== ONI VŽDY BOLI, SÚ A AJ BUDÚ INTELIGENCIOU TOHTO NÁRODA!!!! ====== TAK ZA NICH BOJUJME !!!!!!!!

    • Tomáš ako som ti už napísal vyššie, keď sa budú učitelia správať ako apolitická, rozumná a rozvážna inteligencia, potom sa za nich určite postaví aj široká verejnosť. Pokiaľ však budú naďalej sadať na lep hajzlom z politiky a zapájať sa prvoplánovo do ich hier, nečakaj žiadnu zmenu. A môže vinu hádzať na aktuálnu vládu, mňa, verejnosť, kohokoľvek. Chyba bude stále v samotnom správaní sa učiteľov, ktoré bude ľudí odpudzovať…

 4. Bla, bla bla. Ak je to tak, tak preco su z VUC ziadane menne zoznamy strajkujucich ucitelov? Naco su komu dobre taketo zoznamy?
  Aha, to je tak, ak volby vyhrame, potom vam ukazeme?
  Zabudol Fico na svoje slova ktore hovoril pri strajku ucitelov spred desiatich rokov?

  Zabudol vol, ze telatom bol.

  • a? vsak to iba potvrdzuje, ze ide o politicke hry dvoch stran, pri ktorych sa vyuzivaju ucitelia ako komparz :) inak naco ziadaju zoznamy, ked sa to da lahko odkontrolovat na odvodoch?

Pridaj komentár