RUDOLF CHMEL

0
355
Zdroj foto: časopis Zem a vek

Doc. PhDr. Rudolf Chmel, DrSc., sa narodil 11. februára 1939 v Plzni. Na prvý pohľad je to nenápadný slovenský politik. Socializmus prežil v štruktúrach Slovenskej akadémie vied, Zväzu československých spisovateľov či časopisu Slovenské pohľady. Po príchode slobody a demokracie bol vyslaný na dvojročnú misiu do Budapešti, kde zastával post veľvyslanca ČSFR v Maďarsku.

Krátko po návrate na Slovensko už mal tú česť stať sa prvým predsedom správnej rady Nadácie Otvorenej spoločnosti, ktorej predsedal sedem rokov. Prostredníctvom tejto spoločnosti boli na Slovensko v priebehu jej doterajšej existencie zaslané desiatky miliónov eur, predovšetkým na podporu mimovládnych organizácií, no viacero členov správnej rady NOS – OSF sa postupne prepracovalo aj na významné vládne pozície. Iveta Radičová bola ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny a neskôr aj predsedníčkou vlády, Pavol Demeš poradcom prezidenta, Eugen Jurzyca ministrom školstva, Martin Bútora bol veľvyslancom SR v USA a dnes je poradcom prezidenta, Katarína Vajdová bola riaditeľkou kancelárie premiérky a samotný Rudolf Chmel bol ministrom kultúry a neskôr podpredsedom vlády SR. Bol aj jedným z hovorcov občianskeho združenia s názvom Fórum inteligencie Slovenska. „Slovenská republika stráca politickú váhu, tým aj pozitívny vplyv na určovanie svojej cesty do európskej budúcnosti, ba možno povedať, že dnešná vláda vedie slovenskú štátnu loď na útesy…“ uvádzalo sa v jednom z medializovaných vyhlásení tohto združenia z roku 1995, pričom medzi signatármi vyhlásenia nechýbali ani Martin Bútora, Iveta Radičová, Lev Bukovský, Ivan Kamenec a množstvo ďalších.

V štruktúre NOS – OSF fi guruje dodnes a spolu s viacerými z vyššie spomínaných sa nachádza v tzv. rade starších. V nej figuruje aj László Szigeti. László Szigeti je riaditeľom vydavateľstva Kalligram, ktoré má v portfóliu aj Časopis OS. Chmel v ňom pôsobil od roku 2007 na pozícii šéfredaktora. Medzi množstvom prispievajúcich autorov tam nájdete okrem Georgea Sorosa aj Miroslava Kusého, Zuzanu Szatmáry, Petra Zajaca, Magdu Vášáryovú, Oľgu Gyárfášovú a ďalšie známe mená. Vydavateľstvo Kalligram finančne podporuje nielen OSF, ale stovkami tisíc eur mu už prispelo aj Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky napr. prostredníctvom grantových programov Umenie či Kultúrne aktivity národnostných menšín. Problém s udeľovaním grantov pre Časopis OS nebol ani v období, keď bol Rudolf Chmel ministrom kultúry, a zároveň aj predsedom redakčnej rady tohto časopisu.

Aktuálne ho môžete stretnúť v NR SR, do ktorej sa prepracoval so stranou Bélu Bugára Most-Híd. S touto stranou sa do parlamentu dostal aj František Šebej. Spolu s ním sa Chmel nachádza aj v správnej rade Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, n. o., ktorej predsedá Miroslav Lajčák.

„George Soros, tento žiak Karla Poppera, vyznávač jeho konceptu otvorenej spoločnosti, liberál, ktorý sa stránil všetkého, čo smrdelo nacionalizmom, nielen maďarským, ktorý neľutoval miliardy dolárov vložiť do zápasu o nastolenie demokracie vo východostredoeurópskom priestore, by si totiž skôr zaslúžil Nobelovu cenu namiesto osočovania našimi milovníkmi starých poriadkov a najmä zatvorenej spoločnosti.“

5Článok bol publikovaný v časopise Zem a Vek – September 2014

JÁN GAŠO
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať... Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú...
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií
Upozorniť ma na
guest

0 Comments
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre